تبلیغات
جزیره

جزیره
این وبلاگ تا اطلاع ثانوی تعطیل است.. 
قالب وبلاگ
 انسانهای بسیاری را می بینیم  كه ظاهری سالم دارند ولی  بخاطر برخورداری ازشخصیت نا سالم رنج می برند  و باعث مشكلات متعددی برای خود و دیگران  می شوند...

 

 

مقدمه:

 سلامت روانی یك وضع وحال كاملا" طبیعی است  و وسیله رسیدن به آن نیز در دسترس همه ما قرار دارد. به عقیده روان شناسان اجزاء یك زندگی مؤثر و مثبت و سازنده را مجموعه سنجیده ای از تلاش های جدی و پیگیر ، همراه با اندیشه روشن ، شوخ طبعی و اعتماد به خود  تشكیل می دهند. ما معتقد به فرمول های تخیلی ، یا كاوش های تاریخی در گذشته شما نیستیم تا كشف كنیم كه مثلاً چون با شما به شدت و سختگیرانه رفتار شده است پس دیگران مسئول اندوه و ناراحتی شماهستند. این مقاله راههای دستیابی به شور و شادی را ارائه می دهد و بر مسیری روشن و قابل فهم و منطقی بر مسئولیت و تعهد نسبت به خود  و شور زندگی و تمایل به داشتن شخصیت انتخابی خود تكیه دارد .

شخصیت های سالم شخصیت  هائی هستند كه بر نقاط ضعف خود غلبه پیدا كرده اند وقت  خود را به شكوه و  شكایت تلف نمی  كنند نسبت به امور زندگی  شور و هیجان  دارند .هرآن چه هست  را خردمندانه می پزیرند مسایل و مشكلات را به عنوان جزیی از زندگی می پذیرند لحظات خود را با حسرت و آرزوی وضع  دیگران هدر نمی  دهند .آنها می توانند اشتباهات خود را بپذیرند  از گذشته پند می گیرند تسلیم اندوه  نمی شوند به زیستن  در زمان حال توجه دارند.   این  افراد دارای یك راهنمای درونی  هستند از نا شناخته ها نمی ترسند و  جویای تجربیات  تازه و  جدید بوده و به نحو شگفت آوری مستقل هستند.نسبت به خانواده ی خویش علاقه مند و وفادارند. روابطشان با دیگران بر پاییه احترام متقابل است.فارغ از توقعات و انتظارات هستند.اسرار ندارند همه او را تأیید كنند.به دنبال خواسته ها و اهداف و آرزوهای خود می روند.انتخاب های خود را با اراده برمیگزینند.ظاهر سازی نمی كنند.چون خود را پذیرفته اند.همواره تشنه ی راه فرا گیری و پیشرفت اند .میخواهند موفقیت و پیروزی را در شخصیت خود داشته باشند نه بخاطر شكست و غلبه بر دیگران.

افرادی  با ایمان,مهربان,منطقی,با اخلاق و دارای هوش هیجانی مناسب هستند.آنها نمیگذارند هیجانا ت شان تبدیل به مشكل جسمانی شود.افراد مسئولیت پذیری هستند.روزهای شور انگیزی را سپری می كنند. 

 

البته احتمالا غیر از دادن بلیت، موارد دیگری را هم می‌توان پیدا كرد كه نشان‌دهنده شخصیت شما باشد، مواردی از قبیل اینكه وقتی به دیگران می‌رسید چگونه رفتار می‌كنید، یا موقع عصبانیت چه‌ طور واكنش نشان می‌دهید، یا مثلا وقتی كسی به شما محبت می‌كند، از رفتار او چه برداشتی می‌كنید و چگونه به آن پاسخ می‌دهید، همگی با نوع شخصیت شما ارتباط دارد.
پس به عبارت دیگر می‌توان گفت كه شخصیت ما مجموعه‌ای از افكار، احساسات، هیجانات، رفتارها و واكنش‌ها است كه از نوجوانی و جوانی در ما شكل می‌گیرد و تاثیرات آن بر تمام جنبه‌های زندگی سایه می‌افكند و در طول زندگی‌مان تقریبا الگوی ثابتی دارد. اما شخصیت سالم واقعا چگونه است، چه خصوصیاتی دارد یا باید چه كیفیتی داشته باشد؟ برای پاسخ به این سوال لازم است دوباره به تعریف شخصیت در بالا نگاهی بیندازیم و به چند نكته دقت كنیم:


1- فراگیر بودن و تاثیرگذاری بر جنبه‌های مختلف زندگی، از شرایط اصلی شخصیت است، به این معنا كه شخصیت یک فرد تقریبا بر همه برخوردها و شرایط زندگی او تاثیرگذار است.

2- ثبات نسبی این خصوصیات در طول زندگی است، به این صورت كه پس از شكل‌گیری در اوایل جوانی، ادامه می‌یابند و با گذشت سال ها تفاوت كمی می‌كنند. به همین علت است كه نمی‌توان انتظار داشت افراد پس از ازدواج، زیاد تغییر كنند.

3- شخصیت هم شامل افكار، عقاید و برداشت‌های فرد است و هم شامل هیجانات، عواطف و احساسات و هم توانایی كنترل و مدیریت این هیجانات و احساسات.

افراد دارای شخصیت سالم حتی در شرایطی كه برای شان مطلوب نیست می‌توانند خود را كنترل كنند و از خود انعطاف نشان دهند.
4- رفتار و برخوردهای ما در شرایط گوناگون نیز بخش مهمی از شخصیت‌مان را تشكیل می‌دهند.

پس شخصیت من را در صورتی می‌توان سالم دانست كه صفات اخلاقی‌ام باعث شود تا بتوانم روابط مناسب و پایداری با بیشتر افراد برقرار نمایم، بتوانم هیجانات و احساسات شدید و ناگهانی خود را كنترل كنم یا آنها را به شكلی جامعه‌پسند بروز دهم و رفتارم با هنجارهای جامعه‌ای كه در آن زندگی می‌كنم تفاوت اساسی نداشته باشد، یا به عبارت دیگر بتوانم به شكل مناسبی خودم را با این هنجارها وفق بدهم. افراد دارای شخصیت سالم حتی در شرایطی كه برایشان دلخواه نیست می‌توانند خود را كنترل كنند و از خود انعطاف نشان دهند یا برای تغییر شرایط محیطی، اقدامات لازم را انجام دهند.

خوب، اگر شما هم مثل من همه این خصوصیات را ندارید، لازم نیست خیلی نگران یا از خود ناامید شوید. اگر حتی تعدادی از این خصوصیات را داشته باشید، به احتمال زیاد شما اختلال شخصیت ندارید!

 

انواع شخصیت های نا سالم و خصوصیات آنها

شخصیت وسواسی كمال گرایی ,عدم توانایی در تصمیم گیری,انجام رفتارها بر اساس یك سری قوانین,ترس از اشتباه كردن ,عوامل ضعیف 
 
 
شخصیت خود شیفته:

خود مهم بینی شدید,تحسلات زیاد,خودنمای,جلب توجه دیگران,مختل بودن روابط بین فردی,استثمار دیگران.

شخصیت منفعل – پرخاشگر:

مقاومت  در برابر انبظارات جامعه,بی كفایتی در فعالیتهای شغلی یا اجتماعی به صورت لجبازی,كم كار تنبلی,و عدم اعتماد به نفس,پرخاشگری و....

شخصیت پارانوئید:

بدبینی  و سوءظن,پرخاشگری,بی اعتمادی به دیگران روابط خشك و رسمی روابط اجتماعی ضعیف,كینه ورزی احساس تهدید از جانب دیگران و حالت تدافعی.

شخصیت اسكیزوئید:

بی  تفاوت نسبت به دیگران,بی علاقه,گوشه گیری ,سرد,افسرده ,عدم ابراز هیجانات ,خجالتی ,خرافاتی.

شخصیت وابسته:

افرادی  مطیع,توافق پذیر,اعتماد به نفس پایین,فاقد قدرت تصمیم گیری,ترس از رهاشدن,غیرفعال,قهركننده,تأخیر در كارها,سلطه پذیری و.....

شخصیت دوری گزین:

هراس,اظطراب ,احساس بی كفایتی ,دوری از موفقیت اجتماعی ,حساسیت به انتقادها ,احساس خجالت شدید.

شخصیت ضد اجتماعی:

خود پسندی ,تحریك پذیر,بی نظم و قاعده,بی عاطفه,بی پروا ,قانونگریزی ,عدم توانایی در ایجاد رابطه گرم و صمیمی با دیگران,پرخاشگری ,سركشی وغیره.....

شخصیت نمایشی:

رفتار های جلب توجه كننده,هیجانات سطحی:خلق و خوی ناپایدار,اغراق در مسایل خود,رفتار های تحریك آمیز,  زود رنج ,وابسته ,فاقد بلوغ فكری و....

شخصیت اسكیزو تاریپال:

رفتارهای  عجیب وغریب ,تفكرسخرآمیز,تحریف واقعیت,افكارخرافی,سوءظن,عواطف نامتناسب,اظطراب اجتماعی,رفتار یا ظاهر غیر عادی,عقاید انتساب,حرف زدن با خود.

شخصیت فردی:

ناپایداری خلق و خو,روابط بین فردی,تصور ار خود ضعیف,مضطرب و تحریك پذیر,پرخاشگری.
 


راههای رسیدن به شخصیت سالم عبارتند از از دیدگاه اسلام :

مثبت اندیش باشیم : در  قرآن سوره حجرات می فرماید: از  بدگمانی نسبت به افراد  و قضاوت از روی  گمان پرهیز كنید كه بعضی گمان ها گناه است. سوءظن به افراد جامعه  كار بدی است  و زندگی را فلج  ونابود می كند اگر  زن به شوهر یا شوهر به زن بدگمان باشد زندگی  جهنم می شود اگر  افراد به یك دیگر سوءظن داشته باشنداعتماد  و هم دلی از بین  میرود و آرامش  خاطر جایش را به اظطراب و دلهره و نگرانی می دهد و انسان  را دگیر گناه و غیبت و تهمت وی سازد.

خوش گمانی,غصه را كاهش می دهد انسان را از گرفتار شدن در دام گناه نجات می دهد (غررالحكم ص 68) عقل نیز حكم می كند  كه انسان تا دلیل بربدی ندیده و اطمینان پیدا نكرده  گمان بد نبرد و بی دلیل دوستی را مكدر و گناه خود را بسیار  نسازد.

گمان  ,انسان ترازوی سنجش عقل اوست  (غررالحكم ص72)

مثبت  اندیشی از دیدگاه حضرت علی(ع)

شایسته  نیست سخنی كه از دهان كسی خارج شد گمان بد ببری,چرا كه برای آن برداشت نیكویی نیز می توان داشت  (حكمت ص36)

انعطاف  پذیر باش تا نشكنی: انعطاق  پذیر باش تا نشكنی,خم شو تا قد راست كنی,خالی باش تا رای پر شدن جا داشته باشی ,خراب باش تا مرمت پذیری,ثروت بیندوز تا به درد سر دچار شوی.

خردمندی كه این را بداند  و به كار بندد,برای دیگران نمونه می شود و سرمشق,بی خودنمایی نمایان خواهد شد و بی ادعا جلوه گر.بی نشان از قدرت,با نفوذاست و بی غرور وادعا از دیگران با نفوذ چون با كسی به رقابت نمی خیزد و كسی را با او سر رقابت نیست.چه درست است این پند كه«انعطاف پذیر باش تا نشكنی» آن كه نیك است و از نیك بودن خود بی خبر,درنیكی برترین است .آن كه نیكی می كند به امید نیك نامی,در نیكی كم ترین است.آن كه در نیكی برترین است بی انجام عملی,هیچ كار را نا كرده نمی گذارد. و آن كه در نیكی كمترین است ,با دخالت های خود بسیاری از كارها را ناكرده می گذارد.خیر خواهی راستین,نیكی كردن بی چشم داشت ,قضاوت كردن است,خالی از پیشداوری و بهترین آموزش ادب و اخلاق این كه با دیگران ادب ورزی و اگرادب نبینی در ترغیب بی ادبان به ادب بكوشی.آن كه در هر فرصتی برای نشان دادن فضیلت خود در تكاپوستو,فضیلتش كامل نیست.


فضیلت راستین را تكاپوی خودنمایی نیست و نیرو مند  ترین واقعی را انگیزه ای برای خود ستایی  نیست. آن  كه به پیروی از مقرارت ادب می ورزد از ادب  سود چشم دارد.و  اگر نیابد و  طلبش پا می فشارد  واین بی ادبی است.

- مسافر  كار آزموده،از  خود جای پا بجا  نمی گذارد.

- سخنران  با تجربه ، لغزش  زبان ندارد.

- حساب دار كاركشته، چوب خط نمیزند.

- درود گرماهر، در را چنان میسازد  كه به چفت و  بست نیاز نداشته  باشد و كسی باز  كردن آن را نداند

- بار بند ورزیده،بار  را چنان میبیند  كه كسی باز كردن  آن نتواند

- در یاری دیگران  بردیگران برتری  دارد

- هیچ كس را فرو  نمی گذارد

- هیچ چیز را هدر  نمی دهد و همه  چیز در حفظ و  حراست اوست

- انسان خوب پیش  از آن كه به  اصلاح ادم بد  همت گمارد علت  بد بودن را می  جوید

- كسی كه درخت  شخصیت او نرم  و بی عیب باشد،شاخ  و برگش فراوان  است

-با  یاد خدا دل را  آرام میكند امید،مونس  و رفیق آدمی(غررالحكم  ص311)

-آن  گاه كه تنها  شدی ودر جستجوی  یك تكیه گاه  مطمئن هستی بر  من توكن نما(نمل  آیه70)

- آن گاه كه نومیدی  برجانت پنجه افكند  و رها نمی شوی  به من امید وار  باش(زمر آیه 53)

-آن  گاه كه سرمست  زندگی دنیا و  مغرور به آن  شدی به یاد قیامت  باشد (فاطر آیه5)

-آن  گاه كه در پی  تعالی و كمال  هستی نیت را  پاك و الهی كن(فاطر  آیه 29و30)

-آن  گاه كه دوست  داری به آرزهایت  برسی به درگاهم  دعا كن تا اجابت  نمایم (غافر آیه  60)

-آن  گاه كه دوست  داری كسی همواره  به یادت باشد  به یاد من باش  كه من همواره  به یاد تو هستم(بقره  آیه159)

-آن  گاه كه دوست  داری با من هم  سخن شوی نماز  را به یاد من  بخوان(طه آیه 14)

-آن  گاه كه روحت  تشنه نیایش و  راز نیاز است  آهسته مرا بخوان(اعراب  آیه 57)

-آن  گاه كه شیطان  همواره در پی  وسوسه ی توست  به من پناه ببر(مومنون  آیه57)

-آن  گاه كه لغزش  هاروحت را آزوده  ساخت در توبه  به روی تو باز  است(قصص آیه67)

برای آنکه انسان کارآمدی باشید و از تمام توانایی های خود بهره گیرید ، فقط کافی است تصمیم بگیرید !                                                            

هنر كوچك سازی سختی هارا داشته باش

نخست  باید سختی هارا كوچك كرد وسپس آن هارا تحمل نمود این كار  موجب تحمل پزیری بیشتره سختی ها میشود

اصل كوچك سازی نقش مهمی در كاهش ناراحتی ها دارد.

تكنیك غرقه سازی از دید  گاه امام علی(ع)

از  چیزی كه می ترسی خود  را در آن بیانداز  زیرا اجتناب از آن سخت  تر از وارد شدن بر آن است .    (حكمت 175)

بخشی  از راه حل باشید  نه بخشی از مسئله

زندگی همه ما مملو از مشكلات،سختی  ها است تازمانی  كه قفلی هست كلیدی  هم وجود دارد.

همه ما باید بخشی از راه  كار ها برای حل مشكلات باشیم و در واقع مشكل بر مشكلات اضافه  نكینم

زمانی بخشی از راه حل  خواهیم شد كه بتوانیم  بر دور و ورخود اثر مثبت بگذاریم.

زمانی كه به عنوان یك مشاور  مراقب رفتار و  گفتار وبرخود های  مان باشیم در واقع نقش یك راه حل را برای مخاطب خود  ایفا كرده ایم.

وقتی  برای مخاطبان خود  به خصوص نوجوانان و  جوانان راه حل و  راه كارباشیم به آن ها هم آموخته ایم  كه در زندگی مشكل و مشكل ساز نشوند  تا این دنیا جهنمی  خود ساخته نشود.

حضرت  علی (ع):

بزرگ  فكر كن ،كوچك عمل  كن همین حالا  شروع كن

حفظ حرمت دیگران:

امام  علی می فرماییند:خردمند كسی را خوار نمی  كند.

هركسی دارای شخصیتی است  كه دوست دارد حفظ  شود.در آن جا كه حفظ  حرمت اشخاص لازم است  و شخص مستحق  مجازات تحقیر نیست.احانت  و تحقیر واكنشی دارد كه خوش آیند نیست حفظ حرمت اشخاص  لازم است و تحقیر  آن ها درست نیست.

حرمت  مومن تا آن حا محترم  است كه امام صادق فرمود: حرمت مومن از حرمت كعبه بابا تر است

بی  حرمتی به كعبه حرام است.ولی تحقیر  و تخریب چهره ی  مومن گناه اش بیشتر  است.

آرزوهای رویایی نداشته باش

امام  علی می فرماید:كسی  كه آرزویش دراز باشد خردمند نیست.

زندگی هر روز گستره تر و مشكلاتش افزون  تر می شود جوانانی  كه تازه پا به زندگی  گذاشته اند ذهنی پر از رویا دارند وبا  آرزوهایی كه معمولا تحقق نمی یابد زندگی  می كنند. كه این كار  نتیجه ای جز سر خوردگی و در سردی نخواهد داشت.انسان خرد  مند از اول نباید  به دنبال آرزوهای  رویایی و غیر قابل دست یابی برود كه این كار بسیار  خطر ناك است  زیرا برای رسیدن به آن ها ناچار است.از مسیر ناصحیح وارد شود.و  بی گمان دچار خطا  كاری ها

خواهد شد.

امام  علی فرمود:هر كس آرزویش بیشتر است،كار هایش زشت تر است

آرزوی دراز آخرت را از یاد  شما می برد

بندگی خداضامن سعادت

امام  علی (ع)میفرماید خرد  مند ترین مردم كسی  است كه اطاعتش از خدا وند سبحان  از همه بیشتر باشد.

كسی كه ادعای هوشمندی  و خرد مندی می كند  ولی در برابر خداوند گردن كشی میكند.در حقیقت نادانی است  در میان خرد مندان.

اطاعت ازخداوند است كه به آدمی ارزش و معنا می بخشد وگر نه اگر  اطاعت وبندگی را از انسان بگیرند او نتنها  سرسبد موجودات  نخواهد بود كه از بهایم نیز پست  تر و بی ارزش تر خواهد  شد.زیبایی آدمی به اطاعت  بندگی او از خداونداست.      (غررحكم181)

سپاس گزاری كن

امام  علی می فرماید:جادارد خردمند اهل تشكر و  سپاس گزاری باشد تاشایسته نعمت بیشتر باشد.سپاس گذاری از ولی نعمت امر طبیعی ممدوح و مورد عنایت پیشوانان دینی و عقلای عالم است.نشانه ی كمال فرد.

سپاس  گزاری موجب محبوبیت  و بهره وری بیشتر  از داشته های دیگران میگردد ودر حقیقت  امكانات دیگران نیز  مال آدمی میشود.و  امكان استفاده  از آن ها را می یابد.بنابر  این چه زیبااست  كه انسان بجای روحیه  ی طلب كاری،دارای روحیه ی تشكر و  سپاس گذاری باشد

شكایت نكردن

كسانی كه تحمل مصیبت را ندارند لب به شكایت  از خدا می گشایند و خدارا مقصر می دانند اما افراد  صبور و برد بار  كه موقعیت تلخ پیش  آمده را مهار كرده و  تحت اختیار خود  گرفته اند.

نشان  شخص صابر سه چیز  است

اول آن كه كسل نیست دوم  آن كه بیتابی نمیكند و سوم آن كه از خداوند عزوجل شكایت  نمیكند.  (بحار  النوار جلد71 صفحه86)


یک شخصیت سالم ...
در همه ی جنبه های زندگی ، توانایی مرموزی در خلاقیت دارد .
همه چیز زندگی را دوست دارد .
تقریبا آماده انجام هر کاری است .
مشتاق زندگی است .
هنگامی که در کنارش هستید ، از آه و ناله ، گله و شکایت و نق زدن و افسوس خوردن خبری نیست .
از ظاهر و قیافه خود خشنود است .
همیشه خرسند و خشنود است .
هیچ گاه در آرزومندی به سر نمی برد .
به سادگی با شرایط روزگار سازگار است .
اگر وضیعت نامطلوبی باید برچیده شود ، با تمام قوا برای ریشه کن کردنش تلاش می کند .
دوستدار زندگی است .
سالک و جستجوگر است .
احساس گناه نمی کند . او پذیرفته است که انسان جایزالخطاست .
از تکرار رفتارهایی که او را از سازنده بودن باز می دارد پرهیز می کند .
خود را ملامت نمی کند و گریه و زاری سر نمی دهد .
هر گز نگران و مضطرب نیست .
از ورود احساسات نامطلوب به ذهنش جلوگیری می کند .
او همیشه نگران اکنون است .
به پوچی انتظار برای لذت و کامیابی در آینده به خوبی واقف است .
به استقلال در محیط اجتماعی زندگی خود شدیدا نیازمند است .
مایل است گهگاهی خلوت گزین باشد و تنهایی اختیار کند .
هر گز جویای تایید و تحسین دیگران نیست .
مستقل از عقاید دیگران عمل می کند .
بسیار ساده و صادق و بی تکلف است .
با آداب و رسوم کلیشه ای مخالفت می ورزد .
می داند کجا بخندد و چگونه بخنداند .
شوخ طبعی خود را در هر شرایطی حفظ می کند .
اصولا به مردم نمی خندد بلکه با مردم می خندد .
ستایشگر طبیعت و شیفته آن است .
به هیچ وجه در مشاجره بی حاصل دخالت نمی کند .
او همواره به عنوان امدادگری دلسوز ، در صف مقدم فعالیت های اجتماعی شرکت می کند .
همیشه به کاری مشغول است که زندگی دیگران را با صفاتر و قابل تحمل تر کند .
در مقابل تفاوت های ظاهری افراد نا بینا است .
خوب می خورد و بخشی از اوقات روز را به ورزش اختصاص می دهد .
خود را در پس نقاب ها و نقش های اجتماعی پنهان نمی کند .
او از جمله افرادی نیست که این جا و آن جا بنشیند و به شایعه پراکنی و یاوه گویی بپردازد .
هر کاری را به شیوه ماهرانه و خاص خودش انجام می دهد .
شور زندگی در وجودش موج می زند .
ساعات کمی را به خواب اختصاص می دهد .
او هر گز به اندازه کافی نمی داند و پیوسته می کوشد تا بیشتر بداند .
قادر است احساسات مخرب را دفع کند .
مردم را همان طوری که هستند می پذیرد .
هر گز تلاش نمی کند دیگران را تحت تاثیر قرار دهد .
معیارهای اخلاقی او تابع شرایط نیست .
دوستی اش حد و مرزی نمی شناسد .
او خود را متعلق به حامعه بشری می داند .
جنگ را معضل بزرگی برای جامعه بشری می شناسد .
هر گز رشک و حسد نمی ورزد .
هر روزش سرشار از شادی و شادمانی است .
فقط کافی است تصمیم بگیرید تا چنین باشید .

 «شخصیت سالم» عنوان جالبی است. همه در آرزوی آن هستند و همه مدعی اند چنین شخصیتی دارند. در اینجا 20 نکته را در مورد شخصیت سالم تشریح می کنیم و شما می توانید خود را با آنها بسنجید.
این آگاهی ها می تواند به شما کمک کند که اگر ویژگی های منفی دارید، آن ها را شناسایی کنید و با جدیت در جهت رفعشان بکوشید و اگر ویژگی های مثبتی دارید اجازه ندهید رفتار مناسب دیگران باعث تزلزل آن ها در شما بشود.
شخصیت سالم تافته جدا بافته نیست
او آدمی است شبیه دیگران، می تواند پول دار باشد یا بی پول، می تواند لاغر باشد یا چاق. سفید باشد یا سیاه، اما علی رغم هر گونه تفاوت اجتماعی، اقتصادی، نژادی، فرهنگی و یا فردی، او شبیه دیگران است.
منتها این ویژگی اوست که هر آن آمادگی دارد کار مثبت و مفیدی انجام دهد و همه چیز را دوست داشته باشد.
شخصیت سالم، رنجور و مظلوم نما نیست
یعنی اهل گله و شکایت و افسوس خوردن نیست و دائم نمی گوید: ای کاش اوضاع جور دیگری بود و اگر فلان، بهمان می شود بهتر بود. بر عکس، او به معنی واقعی کلمه، زمان حال و واقعیت اکنون را دریافته و طبق آن واکنش نشان می دهد. او نه در دیروز از دست رفته و نه در فردای نیامده زندگی می کند بلکه می کوشد از زمان حال پلی بسازد برای رها شدن از تبعات اشتباهات گذشته و رسیدن به وضعیت بهتر و مطلوب آینده. او اشتباهات گذشته خویش را می بخشد و خود را در گذشته تلخ و سیاه دار نمی زند تا در وادی تیره حسرت خوردن و آه و ناله کردن تباه شود.
شخصیت سالم ، در کمال آرامش با استفاده از
قدرت عقل خود شرایط را تجزیه و تحلیل می کند و اگر با وضعیت نامطلوبی مواجه شود با تمام قوا برای رفع آن اقدام می کند، ولی نه به این معنا که شتاب زده به هر دری بزند بلکه صبوری او در مقابل اتفاقات ناخوشایند زندگی، مثال زدنی است.
سپس بهترین راه چاره را انتخاب و به آن عمل می کند.
شخصیت سالم ، انسانی است پر تلاش و خلاق
چنین انسانی همواره به دنبال یافتن راه حل هایی جدید برای مسائل قدیمی است و از دریچه ای نو به همه چیز می نگرد حتی اگر این مسیر جدید، برای او تنش بیشتری به همراه داشته باشد. او همواره به دنبال راه های نو، ابتکارات و تجربیات جدید می رود.
شخصیت سالم ، جویای علم و دانش است
او به دنبال کشف حقایق و یکی از مهم ترین سرگرمی هایش مطالعه است حتماً عضو یک یا چند کتابخانه در سطح شهر است و همیشه دوست دارد از اتفاقاتی که در اطرافش رخ می دهد، با اطلاع باشد. طرفدارپروپا قرص روزنامه و کتاب است.
شخصیت سالم ، امتیازهای دیگران را ستایش می کند
او به امتیازات دیگران غبطه می خورد اما هرگز حسد نمی ورزد و سعی می کند از زندگی افراد موفق، درس بیاموزد.
شخصیت سالم ، ساعاتی را برای خلوت خویش اختصاص می دهد
او همواره و در هر پدیده ای به دنبال آیت و نشانه ای از خالق هستی است و زیبایی های او را می ستاید. او می داند که خداوند، از لوح خود در او دمیده، پس سعی می کند تا روح خدای خود را از زیر زنگار کینه توزی ها، حسادتها، ریاکاری هاو... بیرون کشیده و بدین وسیله خود را نجات دهد. او تقوا پیشه است و حاضر نیست تا به هر وسیله ای به اهداف خود برسد. به حق خود قانع است و به مال دیگران چشم ندارد، دروغ گو نیست و صداقت را بر ریا کاری ترجیح می دهد. او نخستین کسی است که به پندهایش عمل می کند و خلاصه اینکه بین آنچه می اندیشد و آنچه می کند، تضادی نیست.
شخصیت سالم ، عاشق شادی و شادکامی است
همیشه لبخند به لب دارد و به همین دلیل قدرت دارد دیگران را شاد و خندان کند. البته او مانند کسانی که اسباب خنده شان را با تمسخر دیگران جور می کنند نیست. او شادی جاودانه می بخشد زیرا همواره به یاد این جمله حکیمانه است: «لبخندش بیش از چند لحظه دوام ندارد، اما خاطره آن جاودانی است.»
شخصیت سالم ، شیفته طبیعت است
او ستایشگر کوه، صحرا، دشت، غروب آفتاب، طلوع خورشید و هر منظره زیبای دیگر طبیعت است. او حتی از تماشای پرواز پرندگان یا حرکت ابرها در آسمان لذت می برد زیرا روح لطیف و باصفایی دارد که با طبیعت مانوس است و از آن نیرو می گیرد.
شخصیت سالم ، همواره دلسوز است و در صف مقدم فعالیتهای اجتماعی قرار می گیرد
او همیشه به کاری مشغول است واگر بتواند به کسی ببخشد، می بخشد تا با شادی بخشی به دیگران، زندگی خود را شادتر کند.
شخصیت سالم ، اهل ناله و زاری نیست
او حتی این توانایی را دارد که تسلیم بیماری نشود. اطرافیان چنین شخصی کمتر پیش می آید که او را در بستر بیماری ببینید.
شخصیت سالم ، اهل شایعه پراکنی و وراجی های بیهوده نیست
او خود را در زندگی مردم وارد نمی کند و از قضاوت در مورد آنها، می پرهیزد و می داند که همانگونه که وی دوست ندارد کسی در مورد او و زندگیش قضاوتی کرده و یا اسرار او را فاش کند، او نیز باید به همانگونه با دیگران رفتار کند.
همواره این سخن را سرلوحه خویش قرار می دهد:«هر آن چه را برای خود می پسندی، برای مردم نیز بپسند.»
شخصیت سالم ، اهل بحث و جدل نیست
هنگامی که کسی تند خویانه بحث می کند، او با شکیبایی حرف ها را می شنود و هیجان زده نمی شود. با این وجود اگر احساس کند که نظر خودش سنجیده و منطقی است، آن را بی پروا و با اعتماد به نفس اعلام می کند.
اما دیگران را متقاعد نمی کند که نظر وی را بپذیرند. وقتی هم که دیگران با عقایدش مخالفت می کنند می گوید:«مساله ای نیست، ما با هم دشمنی نداریم، فقط نظراتمان مختلف است.»
شخصیت سالم ، خونسردی خود را حفظ می کند
در شرایط سخت و بحرانی که معمولاً بیشتر آدم ها از کوره در می روند و منفجر می شوند و به خود حق داده و پرخاشگری می کنند، او تنها لبخند می زند و خونسردی خود را حفظ می کند. در حقیقت یک «صافی» جلو ذهن خود می گذارد تا از نامطلوبی که ممکن در او بروز کند، جلوگیری نماید. مسلم است که این شخص هیچ گاه آلت دست احساسات ناخوشایندی مثل خشم و یا اندوه نخواهد شد.
شخصیت سالم ، مضطرب و نگران نیست
او دائم نگران و دلواپس رویدادهای آتی نیست و از احتمال وقوعشان هراسی ندارد. و با ملایمت و نرمی با اتفاقات و رویدادهای نامطلوب، برخورد می کند. او در زمره کسانی نیست که همه چیز را برای فردای نیامده ی تنگ دستی، ذخیره کند.
و در واقع گرچه شخصی آینده نگر است ولی از ترس فقر و نداری، کار را به خساست نمی کشاند. او از آنچه در اختیار دارد، به طور صحیح و منطقی استفاده کرده و دیگران را نیز از آن بی نصیب نمی گذارد.
شخصیت سالم ، به تأیید و تصویب دیگران نیاز ندارد
او به دنبال این نیست که دیگران به او احترام بگذارند یا تحسینش کنند. البته مورد تأیید دیگران بودن، نشانه خوب بودن فرد است و حتی باعث آرامش و اعتماد به نفس بیشتر می شود ولی اگر این مسأله به صورت نیازی بیمار گونه درآید، قطعاً نتایج خوبی در برنخواهد داشت. بنابراین شخصیت سالم با رفتار و کردار منطقی و اصولی، خود به خود تایید و تصویب دیگران را دریافت خواهد کرد.
شخصیت سالم ، خیالباف نبوده و اهل تلاش است
یعنی با انتظار منفعلانه و بدون تلاش جهت فردای بهتر خود را فریب نمی دهد زیرا می داند موفقیت و کامیابی، با فکر و خیال به دست نمی آید و به تلاش های گذشته و حال او بستگی دارد. پس با جدیت تلاش کرده و می داند آینده روشن اوصد درصد به تلاش های اکنونش وابسته دارد.
شخصیت سالم ، صادق، ساده و بی تکلف است
او چاپلوسانه در گفتارش کلماتی را انتخاب نمی کند که سبب خشنودی دیگران شود و به خاطر خوش آمد اطرافیان حق را زیر پا نمی گذارد.
همچنین با آداب و رسوم و تشریفات دست و پا گیری که اکثر مردم زندگی خود را درگیر آن کرده اند و روابط خود را بر اساس آن پایه ریزی می کنند، مخالف است. او به آسانی از ظواهر پر زرق و برق و بی معنی زندگی اجتماعی چشم می پوشد و دوستان را بر اساس معیارهای انسانی انتخاب می کند. خلاصه اینکه خود را درگیر تجملات و تشریفات خسته کننده نمی کند.

الفبای  شخصیت سالم

-آن  چه هستید بهتر  شما را معرفی  می كند تا آنچه  می گویید.
-بردباری  طعم تلخی دارد  اما میوه ی آن  شیرین است
-دل  را با ادب تسكیه  كن
-جهان  هر كس به اندازه  ی وسعت فكر اوست
-سخت  ترین گناه آن  است كه صاحبش  آن را كوچك بشمرد
-طرز  هدیه دادن بیش  از خود هدیه  ارزش دارد
-غضب  كلید هر شری  است
-قلب  تنها راهی است  كه به آسمان  منتهی می شد
-لبخند  زیبا ترین و  ارزان ترین ارایش  چهره است
-موفقیت  یعنی آغاز كار  بیشتر
-شتاب  نادانی است و  نادانی تاتوانی
-ضعف  ها مارا از قله  ها محروم خواهند  كرد
-ثمره  كلام دلنشین را  كه امروز بر  زبان می آورید  شاید فردا بچشید
-پس  از دوست داشتن  كمك كردن بهترین  فعل دنیاست
-روزگار  نسبت به كسی  كه بداند وقت  خود را چگونه  صرف كند فوق  العاده مهربان  است
-حسارت  یك نوع پرخواش  گری خاموش است
-خورشید  باش كه اگر هم  بخواهی به كسی  نتابی تنوانی
-همیشه  خود را بالا  ببرید از تحقیر  خود خودداری كنید
-خود  را دوست داشته  باشید تا از  مصاحبت با خویشتن  لذت ببرید
-خود  پزیری یعنی :پذیرفتن  نقاط ضعف ،پذیرفتن  نقاط قوت،پذیرفتن  عیوب و نواقص

راههای رسیدن به یك شخصیت سالم و موفق عبارت اند از :
1- اختیار دار خود باشید :
به پشت سر خودتان نگاه كنید ، خواهید دید كه یك همراه دایمی دارید و چون نام بهتری ندارد او را مرگ خویشتن می نامید . شما می توانید به میل خود از این مهمان بترسید یا از او به نفع خود بهره گیرید . انتخاب با خودتان است . با وجود مرگ كه مسئله مهمی است و زندگی كه چنین كوتاه است از خود بپرسید :

- چرا از اقدام به كارهایی كه واقعاً می خواهم انجام دهم خودداری می كنم ؟ و چرا غافل از احوال خویشتنم ؟

- آیا باید به دلخواه دیگران زندگی كنم ؟ آیا اهمال و تعلل ورزیدن بهترین شیوه زندگی كردن است ؟

پاسخ های شما می توانند در این چند كلمه خلاصه شوند:زندگی كن ، خودت باش ، لذت ببر ، دوست داشته باش. از این پس اگر خواستید تصمیمی بگیرید و ندانستید كه آیا باید اختیار خود را داشته باشید و انتخاب مطلوب خود را خودتان انجام دهید  یا نه، به این سؤال مهم پاسخ  دهید . "من تا كی می خواهم مرده و راكد باشم ؟" با در نظر داشتن این دورنمای همیشگی می توانید هم اكنون انتخاب خویش را به عمل آورید و اضطراب ها ، ترس ها و تردیدها و تقصیرها را برای آنهایی بگذارید كه تا ابد زنده خواهند ماند! اگر از هم اكنون شروع به برداشتن این قدم ها نكنید باید بدانید كه همه زندگی خود را آن گونه كه دیگران معین می كنند خواهید گذراند. اگر اقامت شما روی زمین تا این حد كم و كوتاه است ،لااقل باید خوشایند شما باشد ؛ خلاصه این كه این ، زندگی شماست. آنچه دلتان می خواهد با آن بكنید.

2-عاشق خود باشید :
عشق  به خود براساس پذیرفتن خود، دوست داشتن جسم خود و انتخاب تصویر مثبت تری از خودتان و قبول خویشتن بدون شكایت و ایراد حاصل می شود. با احساس این كه شما مهم ، ارزشمند و زیبا هستید و یا چقدر خوب و شایسته هستید ، دیگر نیازی ندارید كه دیگران با انجام خواسته ها و نظریات شما ، ارزش شما را تأیید و تقویت نمایند . شما می توانید با دوست داشتن خود با كلیه احساسات دیگری كه نسبت به خودتان پیدا می كنید مبارزه نمایید . به یاد داشته باشید كه در هیچ زمانی و تحت هیچ شرایطی ، نفرت به خود بهتر از عشق به خود نیست . حتی اگر برخلاف میل خودتان رفتار كرده باشید بیزاری از خودتان فقط به ركود و زیان شما می انجامد به جای نفرت از خود ، احساسات مثبت را پرورش دهید. از هر اشتباه  پندی  بیاموزید ؛ تصمیم بگیرید تكرارش نكنید و آن اشتباه را با ارزش خود ارتباط ندهید.
 3- نیازی به تأیید دیگران نیست :
نیاز به تأیید دیگران یعنی این كه نظر شما نسبت به "من" از "اعتقاد خودم نسبت به خودم" مهمتر باشد . اگر تأیید در زندگی شما به صورت یك نیاز در آمده باشد باید برای از بین بردن آن دست به كار شوید .اولین كار این است كه بفهمید تأیید طلبی یك میل است نه یك ضرورت . همه ی ما از تحسین و تشویق لذت می بریم و در واقع نمی خواهیم از آن محروم شویم ، نیازی هم به این محرومیت نیست ، تأیید به خودی خود ناسالم نیست و در واقع لذت بخش هم هست. تأیید دیگران هنگامی تبدیل به یك نقطه ضعف می شود كه به جای این كه تنها یك میل و خواسته باشد به  صورت نیاز درآید  و اگر این میل به صورت نیاز درآید در آن صورت به دلیل به دست نیاوردنش از پا خواهید افتاد. بنابراین برای از بین بردن تدریجی "نیاز تأیید طلبی" باید هرچه سریعتر اقدام نمود.
4- احساس های بیهوده تقصیر و نگرانی:
در طول زندگی دو احساس از همه ی احساس ها بی ثمرتر است یكی احساس تقصیر درباره آنچه واقع شده و گذشته است و دیگری نگرانی درباره آنچه ممكن است  در آینده واقع شود. سپس این دو احساس- تقصیر و نگرانی- لحظات حال را مختل می كنند. بنابراین برای جلوگیری از این احساس های بیهوده باید یاد بگیرید كه در زمان حال زندگی كنید و اوقات كنونی را با اندیشدن درباره گذشته یا آینده راكد نگذارید .هیچ لحظه دیگری غیر از لحظه حال برای زیستن وجود ندارد . تمامی احساس تقصیرها و اضطراب های بیهوده شما ثمری به جز اتلاف وقت ندارد0
5- رهایی از گذشته :
برای این كه یك شخصیت سالم و موفق داشته باشید باید گذشته را رها كنید و برای خود شخصیتی قائل شوید كه همین امروز برای خود انتخاب می كنید؛ نه آنچه كه قبلاً انتخاب كرده اید .
6- شكستن سد سنت ها و آیین ها :
هیچ قانون و مقرراتی وجود ندارد كه مطلق و همیشه به جا و با معنی باشد و یا این كه بهترین راه را در هر شرایط نشان بدهد. نرمش و انعطاف پذیری فضیلت  بسیار بزرگی است ، با این حال برای شما مشكل است كه قانون بی فایده ای را نقض كنید. اما اگر مطابقت با این آیین ها را به صورت افراطی ادامه دهید ممكن است بیماری عصبی در شما پدید آید ؛ به ویژه وقتی كه اجرای "سنت ها و آیین ها " اندوه و افسردگی و اضطراب در پی داشته باشد. در اینجا نقض این آیین ، صحیح  و مناسب است چون باعث می شود  رفتارهای سالم و سازنده در شما رشد نماید.
7- دام عدالت :
اگر قرار بود امور جهان طوری تنظیم شود كه همه چیز منصفانه باشد ، هیچ موجود زنده ای نمی توانست حتی یك روز هم دوام بیاورد. پرندگان مجاز به خوردن كرمها نبودند ، و خواسته های فردی تمامی موجودات می بایست برآورده شود. با این كه در فرهنگ ما سیاستمداران در همه نطق های انتخاباتی خود وعده می دهند كه ما برابری و عدالت را برای همگان می خواهیم ، با وجود این بی عدالتی ها روزها در پی یكدیگر و قرن ها در پی هم ادامه می یابد چون بی عدالتی ، تغییر ناپذیر و همیشگی است اما شما با بینش نو و بی انتهای خودتان می توانید تصمیم بگیرید كه با این بی عدالتی مبارزه نمایید و تسلیم  ركود عاطفی ناشی از آن نشوید.
حتی می توانید برای از بین بردن بی عدالتی با دیگران همكاری كنید ولی باید بكوشید و همچنین تصمیم بگیرید كه به خاطر آن دچار اختلالات روانی نگردید .

 8- اهمال و مسامحه كاری را فوراً خاتمه دهید:
سه كلمه: امیدواری ها ، آرزوها و شایدها  شبكه حفاظت و حمایت رفتار اهمال كارانه را تشكیل می دهند. این اندیشه ها در واقع به شخص مسامحه كار شادی و شعف می بخشد. تمام آرزو كردن ها و امید داشتن ها اتلاف وقت است. هیچ یك از كاشكی ها  هیچوقت به جایی نرسیده ا ست. شما این آرزوها و شایدها و امیدواری ها را رها كنید. آستین ها را بالا بزنید و كاری را كه آنقدر در زندگی خود با اهمیت تشخیص داده اید و تصمیم به انجامش گرفته اید ، عملی سازید .
9- اعلام استقلال روانی :
استقلال روانی یعنی رهایی كامل از روابط اجباری و رهایی از رفتارهایی كه منشاء وجودی آن دیگران هستند؛ یعنی رها شدن از كارهایی كه در صورت نبودن روابط اجباری خاص –تصمیم به انجام آنها نمی گرفتید. مختصر این كه استقلال روانی یعنی به میل خود زیستن ، خویشتن شدن و انتخاب هر رفتار و كرداری كه دوست دارید. پس برای این كه شخصیت سالمی داشته باشید باید از استقلال روانی برخوردار باشید و آزادی و استقلال روانی هم مستلزم بی نیازی از دیگران است . مقصود نخواستن دیگران نیست بلكه احتیاج نداشتن به آنهاست . لحظه ای كه نیاز داشته باشید ، آسیب پذیر می شوید  و در زندگی چندان پیشرفت نمی كنید.
 10- وداع با عصبانیت :
عصبانیت یك خصلت انسانی نیست. مجبور نیستید چیزی را كه هیچ فایده ای به حال یك انسان شاد و سازنده ندارد در وجود خودتان حفظ كنید .این یك نقطه ضعف است ، نوعی آنفلوانزای روانی است كه همانند هر بیماری جسمی ، قابلیت و توانایی های شما را نابود می كند. پس باید یاد بگیرید برای اعمال و عقاید دیگران آن چنان قدرتی قائل نشوید كه بتوانند شما را پریشان و آشفته سازند . زمانی كه خویشتن را ارزشمند بدانید و اجازه ندهید دیگران اختیار شما را در دست گیرند آن زمان دیگر خود را با خشم و عصبانیت در لحظات حال آزار نخواهید داد و با آن وداع خواهید كرد.
نتیجه گیری :
با توجه به ویژگی هایی كه برای داشتن شخصیت سالم و موفق ارائه كردیم، مهمترین مشخصه چنین شخصیتی آن است كه همه چیز زندگی را دوست بدارید و از انجام هیچ كاری ناراحت نشوید . وقت خود را با شـِكـِوه و شكایت یا آرزوی این كه اوضاع جور دیگری باشد  تلف نكنید ؛ نسبت به همه امور زندگی احساس شور و هیجان داشته باشید  و خواست و توقعتان از زندگی تا حدی باشد كه دستیابی به آن برایتان امكان پذیر باشد.
مأموریت انسان در زندگی ،  تغییر دادن جهان نیست . انسان مأمور تغییر خویشتن است . تمامی راه حل ها ، در درون انسانهاست .

 

منابع
ماكسون  مالتز  درس زندگی          ترجمه ی مهدی قراچه  داغی 1377

رحیمی عباس    زندگی موفق-         راز های خوب  زیستن سال1386

پسندیده عباس   رضایت  از زندگی                  1384

ماهنامه ی مشاوران موفق                          89/90

دكتر سید وحید شریعت - روا‌ن‌پزشك : عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی ایران

غلامحسین ریاحی 

منبع :سایت های تبیان و راسخون

          
 
[ 1391/05/24 ] [ 12:33 ب.ظ ] [ شهاب صفایی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

آدرس وبلاگ های همكار:
http://analia2012.blogfa.com
http://www.roomfa.ir/login.php


نویسندگان
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
نظر سنجی
كدامیك را بیشتر می پسندید


موضوعات وب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

سیب تم

سیب تم


دریافت كد ساعت

سیب تم

سیب تم

قالب وبلاگ

سیب تم

سیب تم


Top Blog
وبلاگ برتر در تاپ بلاگر


سوسا وب تولز - ابزار رایگان وبلاگ
Susa Web Tools
Susa Web Tools
Susa Web Tools
Susa Web Tools
سوسا وب تولز - ابزار رایگان وبلاگ
SusaWebTools