تبلیغات
جزیره

جزیره
این وبلاگ تا اطلاع ثانوی تعطیل است.. 
قالب وبلاگ
علاقه ی اهالی سینما به زمینه های دیگر هنری زمانی خود را نشان می دهد که اسم و شاید هم رسمی در سینما دست وپا کرده باشند ، معلوم نیست چرا پیش از کسب شهرت تلاش برای خلق آثار هنری صورت نمی گیرد؟
سینما

سر کردن آدم ها، نه به معنای به سر بردن که به مفهوم به هر جایی سرک کشیدن، ویژگی هنرمندان امروز ایران است. برخی هستند که شاعرند، نقاشند، نویسنده اند، مترجمند، بازیگرند، عکاسند، معمارند، فیلم نامه نویس اند، گوینده ی رادیواند، منتقدند، مجسمه سازند، مدرسند، ... خلاصه همه کاری بلدند. هنری نیست که ندانند. در خیال خودشان، غایت هر هنری هستند. ولی به قضاوت مردم یا اهل هنر، هیچ کدام از آثاری که به جا می گذارند، درجه یک، تلقی نمی شود. البته نوادری هستند و وجود همین نوادر باعث شده که به ویژه در این چند سال اخیر، خیلی ها فکر کنند، این حکایت برای آنان هم صادق است. کسی که چهره است به وجود یکی از زمینه های هنری مشهور می شود، بعد ژورنالیست می شود، مجری تلویزیون می شود و کم کم کارشناس جمیع هنرها خواهد بود. در برخی موارد پایه گذار مکتب ادبی و فلسفی خود را قلمداد می کند و گروه زیادی از کسانی که از هنر و ادب، موسیقی گوش کردن و قهوه خوردن و ... را بلدند دنبالشان راه می افتادند و هورایی می کشند و کفی می زنند و آن بنده ی خدا هم سرمست این دوره شدن امر را به خود مشتبه می داند و بعد از آن هم معلوم است چه بلایی سر هنر بیچاره می آید

بنابر مناسبات شغلی و اقتصادی، ملاحظات دانشی و حرفه ای نادیده گرفته می شود و دانش آموخته و هنر آموخته ی نقاشی و عکاسی هر جا که برود و بخواهد نمایشگاهی برگزار کند باید منتظر بماند که مدیر و صاحب گالری پیش از او با چند تا چهره ی مطرح و معروف سینما قرارداد بسته است و حالا شاید، نوبتی هم به آن چهره ی ناشناخته برسد.

بلایی که این چند ساله بر سر تئاتر آمده، از طرفی برخی به عنوان اتفاق مبارک برای تئاتر یاد می شود. استفاده از چهره های معروف سینمایی در تئاتر به عنوان منجی تئاتر تلقی می شود.

روح تشنه و مستعد این دسته از اهالی سینما، برای تمرکز بر هنر خودشان تربیت نیافته است. این روح تشنه، تنها به دنبال ثبت شاهکارهای هنری تا خلق آن است. معمولاً کسانی که در سینما خود را موفق نمی بینند به زمینه های دیگر روی می آورند. و در مدت زمان کوتاهی پنبه ی هنر جدیدی که تجربه کرده اند را می زنند. وگرنه در بسیاری موارد طرفداران دوآتشه یشان هم، تجربه ی جدیدشان را تأیید نمی کنند. وقتی حرف از دستمزدهایشان به میان می آید، الگوبرداری از جوامع نمونه ی موفق را مثال می زنند اما در فراگیری دانش و هنر این تبعیت و الگوپذیری را نمی بینیم.

بلایی که این چند ساله بر سر تئاتر آمده، از طرفی برخی به عنوان اتفاق مبارک برای تئاتر یاد می شود. استفاده از چهره های معروف سینمایی در تئاتر به عنوان منجی تئاتر تلقی می شود.

 منجیانی که باعث ادامه ی حیات تئاتر هستند، بی آن که الفبای تئاتر را آموخته باشند، با این کار شاید قسمتی از طرفداران آن چهره ی سرشناس پایشان به تئاتر باز شود ولی حضور همین گروه هم، به تغییر ذائقه ی اهل تئاتر منجر خواهد شد و بعد از چند سال آنچه بر روی صحنه های تئاتر می بینیم دیگر تئاتر نیست. بازی های کودکانه ی گروه بازیگران سینماست که چون ریشه در دانش دراماتیک ندارد، تبدیل به مکتبی مدرن یا پست مدرن می شود. چون بهترین راه فرار برای کسانی که پیشینه و دانش هنر را نمی دانند حالت تهاجمی در زیر بیرق مکتبی جدید، اما من درآوردی است.

آن وقت بعد از چند سال، وقتی تئاتر ریشه هایش را از دست داد و دیگر چیزی به اسم تئاتر باقی نماند، باید منتظر سینمای جدیدی بود. وقتی در تئاتر که ابزار و لوازم اولیه ای می طلبد تا این حد بی در و پیکر هر کسی رفت و آمد کند، آن وقت سینما که سال هاست دیگر بر اساس رابطه ها بیشتر اداره می شود تا ضابطه ها، تکلیفش معلوم است. تکلیفی که بلاتکلیفی نام و فامیل و محل صدور شناسنامه اش خواهد بود.

مجتبی شاعری

بخش سینما وتلویزیون تبیان


[ 1391/06/14 ] [ 08:05 ب.ظ ] [ شهاب صفایی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

آدرس وبلاگ های همكار:
http://analia2012.blogfa.com
http://www.roomfa.ir/login.php


نویسندگان
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
نظر سنجی
كدامیك را بیشتر می پسندید


موضوعات وب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

سیب تم

سیب تم


دریافت كد ساعت

سیب تم

سیب تم

قالب وبلاگ

سیب تم

سیب تم


Top Blog
وبلاگ برتر در تاپ بلاگر


سوسا وب تولز - ابزار رایگان وبلاگ
Susa Web Tools
Susa Web Tools
Susa Web Tools
Susa Web Tools
سوسا وب تولز - ابزار رایگان وبلاگ
SusaWebTools