تبلیغات
جزیره

جزیره
این وبلاگ تا اطلاع ثانوی تعطیل است.. 
قالب وبلاگ
تبیان نیوز : پیامدهای حملات 11 سپتامبر ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در اسلام‌آباد، بخش اردو زبان «بی.بی.سی» با انتشار سلسله مقالاتی راجع به حملات 11 سپتامبر، به بررسی پیامدهای این حادثه در منطقه و جهان پرداخته است.

به نوشته این منبع، این حادثه اثرات منفی زیادی در پی داشته است که از جمله آن می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

از بین رفتن سنت‌ها در مناطق قبایلی پاکستان بعد از حادثه 11سپتامبر

قبل از حادثه یازده سپتامبر و حمله آمریکا به افغانستان مناطق قبایلی پاکستان از امنیت بیشتری نسبت به سایر مناطق پاکستان برخوردار بود اما حمله و فشار آمریکا سبب تلاش طالبان برای تصرف مناطق قبایلی شد و نظام قبایلی (مانند حل مشکلات از طریق برگزاری جرگه) از بین رفت.

طالبان که اهمیتی برای نظام قبایلی قائل نبودند در این مدت بیش از 200 رئیس قبیله را کشتند و همچنین با انجام عملیات‌های انتحاری اعضای شرکت‌کننده در جرگه‌ها را به قتل رساندند.

به علاوه، قسمتی از مناطق قبایلی نیز به تصرف ارتش پاکستان که آنان نیز ارزشی برای نظام قبایلی قائل نبودند درآمد.

در همین حال، حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی نیز به مشکلات مردم مناطق قبایلی افزود و آنان را وادار به مهاجرت کرد.

به گفته "رستم شاه" سفیر سابق پاکستان در افغانستان، سنت‌ها در مناطق قبایلی قربانی طرح به اصطلاح مبارزه با تروریسم آمریکا شد.

علاوه بر آن در زمان جنگ گروه‌های جهادی با نیروهای شوروی در افغانستان، مناطق قبایلی مخفیگاه‌ مهم این گروه‌ها بود و سود سرشاری نصیب مردم این مناطق می‌شد زیرا جنگ در افغانستان جریان داشت و مناطق قبایلی مرکز تأمین انواع تدارکات بودند.

اما بعد از حادثه 11 سپتامبر، طالبان تعداد زیادی از مردم این مناطق را قتل‌عام کردند و وضعیت اقتصادی مردم به شدت خراب شد.

این در حالی است که عملیات ارتش در "وزیرستان جنوبی" نیز باعث شد مردم 3 بار از این منطقه مهاجرت کنند و گسترش نفوذ ارتش سبب بیشتر شدن این مهاجرت‌ها شد.

از طرفی مناطق قبایلی پاکستان از سال 2004 تاکنون بیش از 300 بار هدف حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی قرار گرفتند که بر اثر آن حدود 3 هزار نفر جان خود را از دست دادند و بیش از هزار تن نیز زخمی شدند.

"امین گل" یکی از خوانندگان موسیقی سنتی در مناطق قبایلی گفت: طالبان خوانندگی و جشن سنتی را ممنوع کردند که این اقدام سبب از بین رفتن بسیاری از سنت‌ها به ویژه سنت پشتون‌ها در این مناطق شد.

کارشناسان بر این باورند که اقدامات آمریکا بعد از حادثه 11 سپتامبر علاوه بر کشتار مردم، فرهنگ و سنت آنان را از بین برده است و اگر اوضاع به همین صورت پیش برود این سنت ها به فراموشی سپرده خواهند شد.

تغییر سیاست پاکستان در قبال طالبان بعد از حادثه 11 سپتامبر

بعد از حادثه 11 سپتامبر، آمریکا از پاکستان خواست تا این کشور را در جنگ علیه طالبان و تروریست‌ها همراهی کند اما پذیرفتن این موضوع برای پاکستان بسیار مشکل بود زیرا پاکستان با دولت طالبان در افغانستان روابط خوبی برقرار کرده بود و منافع این کشور اجازه نمی‌داد علیه این گروه وارد عمل شود اما با فشار آمریکا چاره‌ای جز همکاری با این کشور نداشت که دولت "پرویز مشرف" در نهایت این موضوع را پذیرفت.

سوال این است که آیا واقعاً پاکستان مجبور به همکاری با آمریکا بود و اگر بر خلاف این رفتار می‌کرد چه اتفاقی می‌افتاد؟

ژنرال مشرف از همکاری خود با آمریکا پشیمان نیست.

مشرف بعدها این اقدام خود را چنین توجیه می‌کند که اگر پاکستان در آن شرایط با آمریکا همکاری نمی‌کرد آمریکا با همکاری هند به افغانستان حمله می‌کرد که این موضوع به نفع پاکستان نبود.

وی گفت: ما برای اینکه رقیب از موقعیت سوءاستفاده نکند چاره‌ای جز همکاری با آمریکا نداشتیم.

دکتر "حسن عسکری" کارشناس مسائل نظامی بر این باور است که همکاری پاکستان با آمریکا و تغییر سیاست این کشور در قبال طالبان تحولی عمیق در سیاست خارجی پاکستان بود زیرا پاکستان بزرگ‌ترین پشتیبان طالبان بود و از نظر سیاسی و نظامی این گروه را تقویت می‌کرد.

وی تصریح کرد: از طرفی همکاری با آمریکا در مبارزه با تروریسم سبب شد فشار مجامع بین‌المللی به پاکستان کاهش یافته و بسیاری از تخلفات این کشور بخشیده شود.

به اعتقاد این تحلیلگر پاکستانی، اگر پاکستان در مبارزه با تروریسم آمریکا را همراهی نمی‌کرد باز هم نمی‌توانست از آسیب‌های جنگ افغانستان در امان بماند و علاوه بر آن فشارهای بین‌المللی را نیز باید تحمل می کرد و باید به تنهایی با تروریست‌ها می جنگید؛ بنابراین همکاری با آمریکا منافع دیپلماتیکی برای پاکستان داشت که باید این منافع را در نظر داشت.

البته پروفسور "شمیم اختر" کارشناس مسائل سیاسی معتقد است که همکاری با آمریکا اگرچه منافعی برای پاکستان داشته است اما نباید فراموش کرد که ناامنی در این کشور نتیجه سیاست خارجی غلط مقامات اسلام‌آباد است.

وی گفت: همکاری با آمریکا باید مقطعی می‌بود اما ادامه این همکاری در نهایت به ضرر پاکستان تمام شد و امنیت داخلی کشور را از بین برد.

اختر افزود: همکاری سازمان سیا و سرویس اطلاعاتی پاکستان (آی.اس.آی) جهت آموزش تروریستی جوانان لیبی، یمن، عربستان و مصر و تلاش برای نفوذ در کشورهای عربی، پاکستان را در جنایات آمریکا سهیم کرد.

این کارشناس سیاسی ادامه داد: بنابراین سیاست خارجی پاکستان از 10 سال گذشته تا کنون اشتباه بوده است و ناامنی در پاکستان از سال 2001 تا کنون افزایش چشمگیری داشته است.

وی افزود: علاوه بر اینکه ما در روابط با سایر کشورها نیز دچار مشکل شدیم و اتحادیه اروپا و بسیاری از کشورها برای سرمایه‌گذاری و توسعه روابط اقتصادی، هند را به پاکستان ترجیح دادند زیرا پاکستان امنیت لازم را نداشت؛ بنابراین سیاست خارجی پاکستان اشتباه بوده و در موقعیت فعلی که زمینه فراهم شده است باید اصلاح شود.

حادثه یازده سپتامبر عامل افزایش چشمگیر حملات تروریستی

"محمد رمضان" بعد از 5 ماه دست و پنجه نرم کردن با مرگ، جان خود را از دست داد؛ جوانی به نام "عدیل" 5/2 ماه است که در حالت کما به سر می‌برد، بازوهای عنصر عباس به علت حادثه تروریستی قطع شده است.

علت آسیب دیدن تمام این افراد عملیات آمریکا در مناطق مرزی افغانستان و پاکستان بعد از حادثه 11 سپتامبر سال 2001 است.

محمد رمضان، قبل از مرگ خود گفت: من تروریست نبودم پس چرا باید قربانی مبارزه با تروریسم و جنگ شوم.

وی گفت که به دعوت دوستش به کافی شاپ رفته و مشغول نوشیدن چای بوده که بر اثر انفجار بمب به این وضعیت دچار شده است و اکنون همسر و 3 فرزندش مجبورند بدون سرپرست به زندگی خود ادامه دهند.

عدیل و عنصر عباس که مجبور است تمام کارها، حتی استفاده از کامپیوتر را با پایش انجام دهد عنوان می کنند که عملیات‌های تروریستی، بعد از حادثه یازده سپتامبر افزایش یافته است اما مشخص نیست تروریست‌ها چه کسانی هستند؟

حادثه 11سپتامبر علت اصلی اختلاف غرب با مسلمانان

مرکز تحقیقاتی "بیو ریسرچ سنتر"، تحقیقات کاملی درباره حادثه 11 سپتامبر به عمل آورد.

طبق آمار این مرکز تحقیقاتی، در سال 2001 بیش از 28 درصد مردم حادثه 11 سپتامبر را علت اختلاف غرب با مسلمانان می دانستند، در حالی که در سال 2002 این رقم به 35 درصد افزایش یافت و در سال 2006 این رقم به بالاترین میزان خود یعنی 40 درصد رسید.

طبق این تحقیقات، در اگوست سال 2011، 35 درصد مردم معتقد بودند که حادثه 11 سپتامبر علت اصلی اختلاف مسلمانان با غرب می باشد.

بیشتر مردم آمریکا معتقدند علت این که بعد از حادثه 11 سپتامبر عملیات تروریستی مانند آن دوباره اتفاق نیفتاد، سیاست دفاعی و اقدامات دولت آمریکا نبود بلکه گسترش عملیات‌های تروریستی در سراسر جهان بوده است.

بیشتر مردم عراق و افغانستان نیز معتقدند که بعد از حمله آمریکا به این کشورها، نا امنی در عراق و افغانستان افزایش یافته است.

هم‌اکنون جمعیت مسن آمریکا و افراد بالای 30 سال بر این باورند که آمریکا در به‌وجود آمدن حادثه 11 سپتامبر نقشی نداشته است و برخی از این افراد نیز از خشونت علیه مسلمانان حمایت می کنند.

اما قشر جوان آمریکا نمی‌توانند این موضوع را بپذیرند و معتقدند که آمریکا در به‌وجود آمدن حادثه 11 سپتامبر نقش داشته و این سیاست را پیش گرفته است تا بتواند سایر کشورها را به این بهانه استعمار کند.

تاثیرات حادثه 11سپتامبر بر کشمیر تحت کنترل هند

تمام گروه‌های جهادی کشمیر معتقدند که بعد از حادثه 11 سپتامبر عملیات‌های مسلحانه آنان جهت آزادی کشمیر با موانع زیادی مواجه شده است و اوضاع دیگر مانند گذشته نیست.

کارشناسان 3 دلیل عمده را در این باره مطرح می‌کنند:

اول اینکه، "جورج بوش" رئیس جمهور وقت آمریکا پس از حادثه 11 سپتامبر، هر نوع اقدام مسلحانه را اقدام تروریستی دانست و اعلام کرد که آمریکا علیه تمام گروه‌های مسلح وارد عمل خواهد شد.

بنابراین گروه‌های آزادی‌خواه کشمیری که از حمایت بین‌المللی نیز برخوردار بودند نتوانستند به فعالیت مسلحانه خود ادامه دهند که این موضوع به نفع هند بود زیرا سازمان‌های بین‌المللی تحت فشار آمریکا دست از حمایت خود از مردم کشمیر برداشتند.

دوم اینکه، پاکستان تبدیل به دوست استراتژیک آمریکا در مبارزه با تروریسم شد و بنابراین چاره‌ای نداشت جز اینکه دست از پشتیبانی از جهاد مردم کشمیر بردارد و انعطاف بیشتری در سیاست خود در قبال کشمیر داشته باشد.

سوم عاملی که بر مقاومت مردم کشمیر تأثیر گذاشت، تغییر سیاست رهبران کشمیری بود.

"عبدالله" از رهبران کشمیری و برخی مفتی‌ها از مردم کشمیر خواستند تا برای حفظ کشمیر انتخابات برگزار کنند و کاری به هند و پاکستان نداشته باشند که علت این امر نیز تغییر سیاست پاکستان در قبال کشمیر بود.

بعد از حادثه 11 سپتامبر، "ظفر اکبر" معروف به "ظفر عبدالفتح" یکی از فرماندهان برجسته گروه "حزب‌المجاهدین"، درگیری مسلحانه برای آزادی کشمیر را کنار گذاشت و گفت‌وگوی سیاسی را ترجیح داد.

وی عنوان کرد که با توجه به اینکه هر نوع اقدام مسلحانه اقدام تروریستی تلقی می شود چاره‌ای جز پیوستن به "میر واعظ عمر فاروق" و روی آوردن به تلاش سیاسی نداشته است.

از سوی دیگر، اگر طالبان بتوانند بر استان "کنر" افغانستان مسلط شوند ممکن است چین از آنان پشتیبانی کند تا با اقدام مسلحانه، نفوذ آمریکا و هند را در کشمیر کاهش دهد.

آمریکا نیز با پشتیبانی از هند سعی دارد مشکلات این کشور را در برخورد با پاکستان کم کرده و به پاکستان فشار بیاورد تا جلوی فعالیت مسلحانه در کشمیر را بگیرد.

به همین منظور و با همراهی هند، یک شبکه جاسوسی توسط آمریکا در کشمیر به ویژه کشمیر تحت کنترل هند در حال شکل‌گیری است.

"سید تصدق حسین" کارشناس مسائل جنوب آسیا معتقد است که آمریکا از طالبان استفاده کرد تا بر شوروی پیروز شود اما بعد از حادثه 11 سپتامبر نتوانست بین طالبان و القاعده تفاوت قائل شود و به همین علت در باتلاق افغانستان به دام افتاد.

به گفته وی، اگر طالبان بتوانند استان کنر را تحت کنترل خود در بیاورند فعالیت مسلحانه خود را در کشمیر آغاز خواهند کرد و چین نیز به طور قطع از آنان پشتیابنی می‌کند.

"محمد یاسین ملک" یکی از رهبران آزادی‌خواه کشمیر نیز بر این باور است که بعد از حادثه 11 سپتامبر پای غربی‌ها به کشمیر باز شد و آنان مردم این منطقه را مجبور به انتخاب گفت‌وگو و راه حل سیاسی برای مطرح کردن درخواست‌های خود کردند.

وی تصریح کرد: اما هند و متحدان غربی‌اش باید بدانند که اگر ما نتوانیم با گفتمان سیاسی حق خود را دریافت کنیم درگیری مسلحانه را دوباره آغاز خواهیم کرد چون چاره‌ای جز این نداریم.


برچسب ها: پایگاه اطلاع رسانی تبیان نیوز :،
[ 1391/06/22 ] [ 10:07 ق.ظ ] [ شهاب صفایی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ

آدرس وبلاگ های همكار:
http://analia2012.blogfa.com
http://www.roomfa.ir/login.php


نویسندگان
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
نظر سنجی
كدامیك را بیشتر می پسندید


موضوعات وب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

سیب تم

سیب تم


دریافت كد ساعت

سیب تم

سیب تم

قالب وبلاگ

سیب تم

سیب تم


Top Blog
وبلاگ برتر در تاپ بلاگر


سوسا وب تولز - ابزار رایگان وبلاگ
Susa Web Tools
Susa Web Tools
Susa Web Tools
Susa Web Tools
سوسا وب تولز - ابزار رایگان وبلاگ
SusaWebTools