تبلیغات
جزیره

جزیره
این وبلاگ تا اطلاع ثانوی تعطیل است.. 
قالب وبلاگ

برگرفته از:همشهری آنلاین

زندگینامه: شهرام ناظری (۱۳۲۸- )

زندگینامه: شهرام ناظری (۱۳۲۸- )
موسیقی > چهره‌ها  - همشهری آنلاین- سید ابوالحسن مختاباد:
شهرام ناظری در سال ۱۳۲۸ (۱۹۵۰ میلادی) در خانواده ای هنردوست، در کرمانشاه به دنیا آمد. از کودکی و زیر نظر پدرش، آموزش های اولیه موسیقی و آواز را فرا گرفت.

پس از آن تحت تعلیم نورعلی خان برومند آثار گذشتگان موسیقی را فرا گرفت و همزمان برای تکمیل ردیف آوازی از محضر استاد زنده‌یاد عبدالله خان دوامی نکته‌ها آموخت.

وی همچنین از محضر استادانی چون محمود کریمی، محمدرضا شجریان، عبدالعلی وزیری و حسین قوامی نیز نکته‌ها و ظرایف آوازی را فرا گرفت.

در همین دوران بود که وی با استاد داریوش صفوت آشنا شد و به گفته خود آقای صفوت آن توصیه معروف را به وی کرد که « صدای تو اساطیری است و مبادا که این صدا را با چیزی دیگر بیامیزی»

ناظری همزمان با آموختن آواز به آموختن ساز سه تار هم پرداخت و از جمله کسانی بودکه بیشترین حشر ونشر را با استاد نامدار سه تار، استاد احمد عبادی داشت و نیز در این مسیر از دانش و توانایی‌های استادانی چون محمود تاجبخش، جلال ذوالفنون و محمود هاشمی (سازنده معروف سه تار) نیز نکته‌ها آموخت، ‌ضمن آنکه در دوره‌ای که رضا قاسمی در آلبوم گل صدبرگ با ناظری همکاری می‌کرد، از وی هم نکات قابل اعتنایی فرا گرفت.

نقطه عطف اول کاری شهرام ناظری را باید در ضربی شوشتری و تصنیف معروف کاروان شهید جستجو کرد. این اثر را استاد محمد رضا لطفی ساخته و ناظری در مایه شوشتری خوانده است.

کار فضایی حماسی دارد و استفاده از مثنوی معروف هوشنگ ابتهاج سایه در این کار، وجهی تراژیک به آن بخشیده است. صدای ناظری در این اثر پر انرژی و جوان و جسور است و در بخش‌های اوج کار، حماسی و تاثیرگذار. این اثر بعدها تحت عنوان چاووش ۷ منتشر شد.

ناظری همراه استاد لطفی مثنوی معروف سایه را در دستگاه ماهور هم خواند که تنها نسخه‌ای از آن گاه به گاه از تلویزیون پخش می‌شود. اورتور(درآمد) این کار و ضربی‌ای که آواز ناظری روی آن خوانده می‌شود، در آلبوم چاووش ۶ با صدای آقای شجریان هم خوانده شده است. آلبومی که تصنیف معروف ایران هم در ادامه این آواز و ضربی آمده است.

در همین دوران وی آواز شور را با کمانچه مرحوم بهاری و نیز همراهی سنتور پرویز مشکاتیان می‌خواند. آواز این کار یکی از درخشان‌ترین آوازهای ناظری است، که در کمتر اثر دیگری تکرار شده است.

صدایی در اوج و حماسی که همنوازی پر و پیمان استاد زنده یاد بهاری به ‌آن وجه و صبغه دیگری داده است؛ آوازی با مطلع شعری «چندین شب و خاموشی ، وقت است که برخیزیم/ وین آتش پنهان را با صبح در آمیزیم»

این اثر به همراه تصنیف معروف «مرا عاشق» با آهنگسازی آقای مشکاتیان بعدها در آلبومی که به نام لاله بهار (به یاد ملک‌الشعرای بهار) کار شده بود، انتشار می‌یابد.

پس از آن وی گل صد برگ را در اوایل دهه شصت به بازار موسیقی عرضه می کند. کاری مشترک با جلال ذوالفنون و البته رضا قاسمی که بر روی طرح این کار زحمات فراوانی صرف کرد و حتی بخش عمده ایده این کار را باید از آن وی دانست تا ذوالفنون.

این اثر دو ویژگی داشت، اول معرفی و عمومی کردن ساز سه تار و دف و دیگری وجه حماسی کار.

بعدها وی آلبوم آتش در نیستان را با جلال ذوالفنون اجرا می‌کند که استفاده از اشعار مولانا در این اثر هم از جمله ویژگی‌های کار به شمار می‌رود. کاری که می‌توان آن را تداوم منطقی گل صدبرگ به شمار آورد و نشان داد که ناظری علاوه بر آواز دستی چیره در تصنیف‌سازی و ذهنی بکر برای پروردن برخی ملودی‌های جذاب و دلنشین دارد.

پیش از این کار البته ناظری با کیخسرو پورناظری آلبوم«صدای سخن عشق» را کار کرده بود که این اثر خود سنگ بنایی شد برای کارهایی که بعدها با گروه‌نوازی ساز تنبور انتشار یافت که نقطه عطف آن را باید در«آلبوم مهتاب رو» دانست که تصنیفی خیره‌کننده را در آن شاهدیم.

این تصنیف نمونه شاخص و تکامل یافته تصانیفی است که بعدها به جریان موسیقی عرفانی یا سماع شهره شدند. تصنیفی که اوج و فرودهای منحصر به فردی دارد و به خوبی روی شعر مولانا نشسته و ناظری آن را به نیکوترین وجه اجراکرده است.

 آوازهایی که مادرم به من آموخت

 مولانا؛ راز مانا

 اجرای قونیه در گفتگوی همشهری آنلاین با شهرام ناظری

نقطه عطف بعدی کار ناظری با آلبوم شورانگیز حسین علیزاده شکل گرفت. اثری که خود به لحاظ استفاده از فرمها و ابداعات تازه در موسیقی ایرانی کاری نو و متفاوت است و از ذهن پیچیده و مبدع علیزاده در این کار خبر می‌دهد.

این اثر ابتدا در تالار وحدت اجرا شد و عواید آن هم به زلزله‌زدگان استان گیلان اختصاص یافت و علاوه بر ناظری، صدیق تعریف هم آن را خواند. اما وقتی آلبوم شور انگیز منتشر شد، تنها صدای ناظری زینت بخش آن بود.

ناظری در این اثر هم یکی از زیباترین آوازهای خود را خواند. آوازی در مایه بیات ترک با شعری معروف از مولانا: «دگر باره بشوریدم، بدان سانم به جان تو / که هر بندی که بر بندی، بدرانم، به جان تود»

پس از این دوران ناظری با گروه دستان همکاری می‌کند که نقطه عطف آن را باید در آلبوم «سفر به دیگر سو» جست و جو کرد. این آلبوم نمونه‌ای شاخص از تحول در ریتم و سرعت در موسیقی سنتی‌است، شاخصی که گروه دستان و به خصوص حمید متبسم پایه‌گذار آن بود و اکنون به ژانری غالب در گروه‌نوازی موسیقی سنتی تبدیل شده‌است.

خود ناظری هم در گفتگویی گفته است که سفر به دیگر سو مهم‌ترین کار وی در عرصه موسیقی  و به نوعی مانیفست کاری وی به شمار می‌رود. اثری که ناظری سعی کرد در آن فرم‌های آوازی تازه ای را با الهام از ساختار موسیقی ردیفی و موسیقی نواحی ایران به کار گیرد.

در این دوران ناظری همکاری‌هایی هم باگروه کامکارها داشته است که حاصل آن در آلبومی منتشر شده است.


[ 1391/01/21 ] [ 10:11 ق.ظ ] [ شهاب صفایی ] [ نظرات ]
 
استاد محمد رضا شجریان در اول مهر 1319 شمسی برابر با 21 سپتامبر 1940 در شهر مقدس مشهد در خاندانی که هنر از هر دو سو موروثی بود،(خاندان پدر صوت دلنشین و خاندان مادری خوشنویسی و موسیقی) دیده به جهان گشود.
هنگامی که محمد رضا شجریان به دنیا آمد والدین او هرگز تصور نمی کردند که چه هدیه بزرگی به دنیای هنر و موسیقی تقدیم می کنند.
محمد رضا اولین فرزند خانواده شان بود.
مهدی شجریان پدر محمد رضا ، دارای صدای خوشی بود و مایل بود که محمد رضا را تحت تعلیم خود درآورد.
شجریان در کاستی به نام خاطرات پدر به عشق عمیقی که نسبت به پدرش داشته و در مورد صدای پدر وکودکی اش چنین می گوید:
پدرم متولد مشهد است. پدربزرگم حاج آقا سید علی اکبر طبسی یکی از مالکان مشهور طبس بود او صدای فوق العاده خوبی داشت ولی جز در محافل خصوصی و در نزد دوستان صمیمی جای دیگری نمی خواند. وقتی پدرم فقط 12 سال داشت پدر بزرگم فوت کرد و پدرم بهترین معلم آواز خود را از دست داد.
دوستان پدرم را به حاج آقا سید محمد عرب برای تلاوت قرآن معرفی کردند و
پس از سالها تمرین و ممارست وی بهترین معلم قرآن مشهد شد.
من به خوبی به خاطر دارم که وقتی 3 یا 4 ساله بودم صبح های جمعه جلسات تلاوت قرآن در منزل ما برگذار می شد.
مادرم به محمد شاطر خدمتگزارمان می سپرد که مرا نزد پدرم ببرد من از آنها خیلی خجالت میکشیدم و مرتبا پشت پدرم قایم می شدم در یکی از آن روزها من برای اولین بار آقا سید محمد عرب را دیدم او مرد پیری بود که یک عمامه سبز پوشیده بود. پس از آن جلسه پدرم مرتبا مرا با خود به جلسات قران می برد.
از وقتی 6 ساله بودم تا هنگامی که 19 سالم شد پدرم مرتبا مرا به جلسات تلاوت قرآن می برد وقتی به سن تکلیف رسیدم پدرم مرا صبح بیدار میکرد و میگفت با صدای بلند قرآن بخوانم در این تلاشها پدرم علت اصلی موفقیت من بود.
پدرم عاشق مذهب بود او به شاگردانش به خوبی قران درس می داد و معلم ماهری بود و تا سن 82 سالگی به تدریس ادامه داد.
در سال 1326 استاد شجریان وارد مدرسه 15 بهمن شد و در همان زمان شروع به تلاوت قران نزد پدر کرد به طوری که از 10 سالگی در مراسم و اجتماعات سیاسی آن زمان قران تلاوت می کرد.
اولین زمزمه های آوازی ایشان در دوره دبیرستان به کمک دائی شان و آقای جوان(معلم دانشسرا)آغاز شد.
ایشان در این باره می گویند:
اولین زمزمه ها و آواز من با همراهی دایی ام که فقط دو سال از من بزرگتر بود و تار میزد آغاز شد.
بعد در مشهد به پیرمردی برخوردم به نام آقای جوان که در واقع معلم موسیقی دانشسرا بود.
من در دانشسرای مشهد درس می خواندم و ایشان خیلی به من علاقه داشت تار خیلی خوب می زد و شاگرد علی اکبر خوان شهنازی بود ویولن هم می زد.
با ایشان هم کار می کردم و آواز می خواندم.
استاد در سال 1349 با خانم فرخنده گل افشان که ایشان نیز معلم دبستان بودند آشنا شدند و در شهر قوچان پای سفره عقد نشستند.
یک سال بعد در 29 مرداد 1341 در مشهد چشن عروسی بر پا شد و استاد زندگی مشترک خود را با خانم گل افشان آغاز کردند و 2 سال بعد به عنوان معلم مدرسه به شاه آباد منتقل شدند اما هم چنان موسیقی و آواز را رها نکرده و آموزش سنتور را برای اولین بار در مشهد نزد جلال اخباری آغاز کرد و ادامه داد تا نزد فرامرز پایور در تهران رفت.
استاد در سال 1345 به تهران مهاجرت کرد و پس از ورود ایشان به تهران براساس دعوت قبلی به نزد داوود پیرنیا مدیر برنامه گلها به اداره رادیو مهاجرت کرد و مرحوم پیرنیا پس از تست ایشان شیفته صدای وی شد به این ترتیب اولین برنامه استاد شب جمعه 15 آذر ماه با عنوان برگ سبز شماره 216 با همراهی استاد ورزنده از رادیو پخش شد و این همکاری تا استعفای استاد در سال 1355 ادامه داشت و 300 برنامه ضبط شد.
در تمام مدت همکاری استاد با رادیو و تلویزیون وی با نام مستعار سیاوش بیدکانی شناخته شده بود و این به علت مخالفت پدرش با موسیقی و آواز خواندن استاد بود به گفته خود استاد پدرش به شدت مذهبی بود و اصلا دوست نداشت که پسرش آواز کاز کند.
استاد در مورد آن دوران می گویند:
(وقتی به تهران آمدم و همزمان با کار در برنامه گلهای رادیو به کلاس درس اسماعیل مهرتاش در جامعه باربد رفتم و با ایشان ردیف های طاهرزاده را کار می کردیم پنج ماه از سال کلاسها در فضایآزاد برپا می شد بقیه ماه در یک کلاس کوچک و خفه جمع می شدیم.
در آن زمان همه مرا به عنوان خواننده گلها می شناختند و وقتی میخواستم از قسمت تئاتر به کلاس بروم همه مرا نگاه می کردند.
کلاسهای مهرتاش همیشه پر از شاگرد بود.
روزی به ایشان گفتم: چرا شما چند تا از بهترین شاگردانتان را انتخاب نمی کنید که فقط روی آنها کار کنید و هر شاگردی می آید شما به او اجازه میدهید که از کلاس استفاده کند او گفت اگر آنها خواننده خوبی نشوند شنونده خوبی خواهند شد.
همه ما استاد را دوست داشتیم ولی به سختی در این فضای شلوغ چیزی یاد می گرفتیم.
علاوه بر کلاس مهرتاش من در برنامه گلها با عبادی نیز کار می کردم.
با پا در میانی آقای نقیب که در آن زمان مسئول رادیو بود استاد عبادی به من درس دادند.
ایشان به من می گفت: که هنرمندنما ها فضای رادیو را خراب کرده اند و به من یاد داد چطور بخوانم و هر وقت خارج می خواندم و یا به خودی خود به اوج می رفتم به من تذکر می داد ما شب و روز کار می کردیم.
تاثیر گذارترین فرد در زندگی من استاد دادبه بود او مرا دگرگون کرد و حتی در شخصیت هنری من اثر شگرفی داشت.
من هشت سال با ایشان در شیوه دشتستانی کار کردم.
ولی آنچه که برای من ارزش دارد فکر و اندیشه این مرد بزرگ بود و شاید مهمترین بخش زندگی هنری من آشنایی با ایشان است و ایشان خیلی بیشتر از پدرم در من اثر گذاشت.
در سال 1356 در اعتراض به موسیقی رادیو را ترک کردم و گفتم نمی خواهم صدایم از رادیو پخش شود.
از آن سال به بعد موسیقی و صدای من مردمی تر شد چون در آن زمان مردم از رژیم دل خوشی نداشتند در نتیجه از رادیو و تلویزیون هم ناراضی بودند.
هنر دیگر شجریان در زمینه خطاطی است در این باره می گوید:
من خطاطی را از برادران میرخانی فرا گرفتم اما در امتحان شرکت نکردم زیرا نمی خواستم خطاطی را تا دوره عالی ادامه دهم هدف من این بود که خطم زیبا شود.
خطاطی هم مانند موسیقی زمان زیادی برای یادگیری احتیاج دارد و سخت ترین قسمت خطاطی خط نستعلیق است.
میرخانی نوازنده چیره دست کمانچه نیز بود اما او وارد حیطه موسیقی نشد.
در طی 40 سال فعالییت هنری استاد ایشان در بسیاری از کشورهای آسیایی و اروپایی و آمریکایی کنسرت داده اند.
ایشان در دانشگاههای بروکلی، کلمبیا ،هاروارد ، فیلیپین، شیکاگو شش کنفرانس در مورد موسیقی ایرانی برگذار کرده اند.
در 20 سپتامبر 1995 در یونسکو توسط فدریکو مایور دبیر کل یونسکو مدال پیکاسو که به شکل چشم پیکاسو بود(چون دنیا را به شکل متفاوتی می نگریست) به ایشان اهدا شد.
همچنین در روز 8 فوریه 2001 در ورزشگاه استیل لوس آنجلس جایزه گرمی برای کاست (بی تو به سر نمی شود) به استاد تعلق گرفت.
محمد رضا شجریان پنج فرزند دارد با نام های فرزانه، افسانه، مژگان و همایون از همسر اول و رایان از کتایون خوانساری همسر دوم ایشان .
مژگان شجریان نامی است که در اکثر کاستهای استاد به چشم میخورد ایشان دارای مدرک MS گرافیک هستند و به همراه همسرشان محمد علی رفیعی که مهندس است به کارهای طراحی کامپیوتری کاستهای استاد می پردازند.
همایون شجریان هم از سن 15 سالگی همراه پدر به کار خوانندگی مشغول است.
شجریان عاشق گل و طبیعت است و همه گلها را به خوبی میشناسد و با کشاورزی کاملا آشنایی دارد.
ایشان باغی در هشتگرد حوالی کرج دارد که آخر هفته ها در آنچه به گلکاری می پردازند.
و از بین خوانندگان قدیمی او کارهای قمرالملوک وزیری، بنان، ظلی، تاج اصفهانی و پاورتی است.

[ 1391/01/21 ] [ 10:06 ق.ظ ] [ شهاب صفایی ] [ نظرات ]

موسیقی ما خبرداد

لهراسبی قطعهٔ «ضربان» را به هوادارانش هدیه کرد

موسیقی ما - آرتین ولی الهی: پس از آلبوم پر حاشیهٔ «تصمیم»، علی لهراسبی قطعه‌ای به نام «ضربان» را در اختیار هوادارانش قرار داده است. این قطعه مدت‌ها پیش ساخته شده بود و در آرشیو لهراسبی ماند تا در آستانه بیستم فروردین که سال‌روز تولد اوست، منتشر شود. ترانهٔ این کار سرودهٔ روزبه بمانی است، مهدی یراحی ملودی آن را ساخته و شهاب اکبری کار را تنظیم نموده است.


با اینکه می‌دونم دلت با من یکی نیست
با اینکه می‌بینم به رفتن مبتلایی
چشمامو می‌بندم که میمونی کنارم
با اینکه می‌دونم کنار من کجایی

چشمامو می‌بندم که رویاتو ببینم
چشمامو می‌بندم تو رو یادم بیارم
حرف‌های من رویاییه می‌دونم اما
من از تمام تو همین رویا رو دارم

از تو نمی‌رنجم تو حق داری نمونی
شاید تو هم مثل خودم مجبور باشی
با اینکه می‌دونم به احساسی که دارم
نزدیک‌تر می‌شی که از من دور باشی

باور کن این ثانیه‌ها دست خودم نیست
من پشت رد تو به یک بن بست می‌رم
حس می‌کنم این لحظه رو صد بار دیدم
من روبروی چشم تو از دست می‌رم

[ 1391/01/21 ] [ 10:02 ق.ظ ] [ شهاب صفایی ] [ نظرات ]

شهر خبر اعلام کرد

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: روز چهارشنبه استیضاح وزیر کار در صحن علنی مجلس انجام می‌شود.

 محمدرضا باهنر در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس به موضوع استیضاح وزیر کار و رفاه اشاره کرد و گفت: طبق جدول زمانبندی شیخ‌الاسلامی باید روز چهارشنبه برای پاسخگویی به نمایندگان در مجلس حضور یابد.

وی با تأکید بر این موضوع که حدود 20 نفر از نمایندگان مجلس نامه استیضاح وزیر را امضا کرده‌اند، گفت: نامه را تحویل هیئت رئیسه داده و اعلام وصول شد.

وی ادامه داد: حال برخی سؤال می‌کنند این استیضاح منتفی می‌شود یا خیر؟ این باز می‌گردد به استیضاح‌کنندگان.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: قاعدتاً چهارشنبه هفته جاری و حداکثر یکشنبه هفته بعد وزیر باید در جلسه استیضاح حضور پیدا کند.

باهنر با بیان اینکه موضوع استیضاح فقط بحث انتصاب مرتضوی در سازمان تأمین اجتماعی است، گفت: استیضاح‌کنندگان در مورد خود وزیر مطلب قابل توجهی را اعلام نکردند فقط سؤال بابت این انتصاب است.

وی در پاسخ به این پرسش که بالاخره مرتضوی از این سمت برداشته می‌شود یا خیر؟ گفت: برخی نمایندگان پیگیری کردند و برای رئیس جمهور پیغام دادند که این مسئله کدخدامنشی حل شود بهتر از این است که در صحن علنی وزیر استیضاح شود.

وی ادامه داد: این موضوع بستگی دارد به استیضاح‌شوندگان که موضوع کدخدامنشی و غیررسمی حل شود یا خیر.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: حل این مشکل به استیضاح‌کنندگان برمی‌گردد و نمی‌دانیم نتیجه چیست.

وی در پاسخ به این پرسش که رایزنی‌هایی برای برداشتن مرتضوی صورت نگرفته است، گفت: قبل از استیضاح این اقدام صورت گرفت، استیضاح‌کنندگان به مسئولان پیغام دادند و جلساتی گذاشتند. حتی قبل از عید نیز متن استیضاح آماده بود اما در سال جاری آن را ارائه دادند.

باهنر در پاسخ به این پرسش که اخیرا با وزیر در این باره جلسه‌ای نداشته‌اید گفت: خیر جلسه‌ای نداشته‌ایم و موضوع استیضاح روز چهارشنبه بررسی می‌شود.


[ 1391/01/20 ] [ 12:35 ب.ظ ] [ شهاب صفایی ] [ نظرات ]
درحالی 28 هزار تومان به عنوان یارانه فاز دوم هدفمندی به حساب سرپرستان خانوار واریز شد که هنوز ماهانه یا دوماهه بودن این مبلغ مشخص نیست و یارانه 45500 تومانی فروردین سه‌شنبه واریز و 17 فروردین قابل برداشت است.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، دولت از ۲۸ اسفند ماه سال گذشته مبلغ ۲۸ هزار تومان برای هر فرد با عنوان واریز مابه التفاوت فاز اول و دوم، یارانه به حساب خانوارها واریز کرد.
بهروز مرادی مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها در این زمینه گفت: واریز مابه تفاوت مرحله اول و دوم هدفمندسازی  یارانه ها که  28 هزار تومان است،  28 اسفند 90 انجام شد که ممکن است این مبلغ ماهیانه یا به صورت دوماهه باشد.
مرادی درباره تاخیر اطلاع رسانی در این امر گفت: این مبالغ به حساب تمامی بانکها رفته بود اما به دلیل غیر فعال بودن سامانه ساتنا یعنی سامانه ای که انتقال وجه بین بانکها را انجام می دهد، این اطلاع رسانی را درباره این که هم اکنون این مبالغ به حسابهای بانکها واریز شده بود و در حسابهای مردم واریز شده است، انجام دادیم.
مدیرعامل سازمان هدفمندی یارانه ها تاکید کرد: همانطور که در مرحله اول هدفمندی یارانه ها، پراخت یارانه نقدی را یکماه و نیم زودتر از شروع اجرای قانون در نظر گرفتیم، هم اکنون نیز همین گونه است به این صورت که  این مابه التفاوت مربوط به زمانی است که مرحله دوم آغاز شود؛ یعنی پرداخت این مبلغ مابه التفاوت به معنی شروع مرحله دوم یارانه ها نیست. این مبلغ در حسابهای مردم زودتر واریز شده است اما غیر قابل برداشت خواهد بود.
وی افزود: زمان برداشت و یکماهه یا دوماهه بودن این مبلغ در اطلاع رسانیهای بعدی به مردم  اعلام خواهد شد.
مرادی تصریح کرد: اگر این مبلغ 28 هزار تومان ماهیانه باشد؛ 73 هزار و 500 تومان سرانه ماهیانه و اگر دو ماهه باشد؛ 14 هزار تومان ماهانه به 45 هزار و 500 تومان اضافه می شود.
وی همچنین از واریز یارانه های فروردین خبر داد و گفت: 15 فروردین،  45هزار و 500 تومان به حسابها واریز می شود و 17 فروردین قابل برداشت است اما 28 هزار تومان اضافه شده غیر قابل برداشت است تا زمان اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه ها که اجازه برداشت داده شود.


 
یک مقام مسئول: پرداخت 73 هزار و 500 تومان منافاتی با مصوبه مجلس ندارد


 
یک مقام مسئول با بیان اینکه افزایش ۲۸ هزار تومانی یارانه نقدی هر یک از اعضای خانوار ممکن است متعلق به یک یا دو ماه باشد گفت:زمان اجرای فاز دوم هدفمندی را نمی‌توانم اعلام کنم، اما این یارانه مربوط به مرحله دوم اجرای قانون است.
این مقام مسئول در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس اظهار داشت: یارانه 73 هزار و 500 تومانی هر نفر روز 28 اسفندماه به حساب خانوارها واریز شده است و تا زمان اجرای فاز دوم هدفمندی قابل برداشت نیست.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا مفهوم این اقدام اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها در فروردین ماه است، گفت: زمان اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را نمی‌توانم اعلام کنم، اما این یارانه مربوط به مرحله دوم اجرای قانون است.
وی در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار فارس که گفت مجلس عدم اجرای فاز دوم هدفمندی را تا تیرماه تصویب کرده است افزود: پرداخت رقم 73 هزار و 500 تومان منافاتی با این مصوبه ندارد و در صورت تعویق اجرای قانون این رقم در حساب خانوارها باقی مانده و تا آن زمان خانوارها همان عدد 45 هزار و 500 تومان را ماهانه دریافت خواهند کرد
منبع: شهر خبر

[ 1391/01/20 ] [ 12:32 ب.ظ ] [ شهاب صفایی ] [ نظرات ]
اساس مصوبه‌های مجلس افزایش قیمت بنزین بعد از تیر ماه اعمال شده و حداکثر 20 درصد خواهد بود که با توجه به نرخ آزاد 700 تومانی، قیمت هر لیتر بنزین حداکثر 840 تومان می‌تواند باشد.
رییس سندیکای جایگاه داران بنزین در گفتگو با جوان امروز با اشاره به مصوبات مجلس تصریح کرد: افزایش قیمت بنزین تا تیرماه منتفی شده و حداکثر رشد قیمت 20 درصد یا 140 تومان برای بنزین آزاد خواهد بود.
بیژن حاج محمدرضا در پاسخ به این سوال که چرا آنگونه که گفته بودید قیمت بنزین از 14 فروردین ماه افزایش نیافت؟ اظهار کرد: بعد از انتشار این خبر مجلس وارد عمل شد و افزایش قیمت فرآورده‌ها را تا تیرماه ممنوع کرد که این موضوع سبب شد تا شاهد افزایش قیمت‌ها پس از تعطیلات نوروز نباشیم.
وی تصریح کرد: بر اساس مصوبه‌های مجلس افزایش قیمت بنزین بعد از تیر ماه اعمال شده و حداکثر 20 درصد خواهد بود که با توجه به نرخ آزاد 700 تومانی، قیمت هر لیتر بنزین حداکثر 840 تومان می‌تواند باشد.
منبع: شهر خبر
[ 1391/01/20 ] [ 12:26 ب.ظ ] [ شهاب صفایی ] [ نظرات ]
برگفته از: شهر خبر
******************
یکی از مسئولان باشگاه پرسپولیس خبر داد که دنیزلی 6 تا 8 بازیکن جدید برای سال آینده می‌خواهد.
 
به گزارش سرویس ورزشی جام نیوز به نقل از سایت گل، هر چند هنوز رقابت‌های لیگ برتر به پایان نرسیده است ولی محمد رویانیان مدیرعامل باشگاه پرسپولیس از حالا در صدد بستن یک تیم پرستاره برای سال آینده است و می‌خواهد بازیکنان مورد نظر مصطفی دنیزلی را جذب کند.

مصطفی دنیزلی در این چند ماهی که در ایران به سر می‌برد، عملکرد چند بازیکن لیگ برتری را زیرنظر گرفته و گفته می‌شود که در روزهای آینده جلسه‌ای با مدیرعامل باشگاه پرسپولیس خواهد داشت. بازیکنانی مثل هادی عقیلی، محسن بنگر، برونو سزار، حسین ماهینی، رضا حقیقی، محمد ابراهیمی، فونیکه سی و ... مدنظر سرمربی پرسپولیس قرار دارند. یکی از مسئولان باشگاه پرسپولیس خبر داد که دنیزلی 6 تا 8 بازیکن جدید برای سال آینده می‌خواهد و امیدوار است که مدیرعامل باشگاه بازیکنان مورد نظر او را جذب کند.


[ 1391/01/20 ] [ 12:19 ب.ظ ] [ شهاب صفایی ] [ نظرات ]
شهر خبر اعلام کرد
 
دبیر یازدهمین کنگره ایمونولوژی و آلرژی ایران گفت: زندگی پر استرس و آلودگی‌های محیطی از مهمترین عوامل ایجاد بیماری‌‌های خود ایمنی مانند MS در انسان است.
استرس و آلودگی محیط مهمترین عامل بروز MS
به گزارش افکارنیوز به نقل ازفارس، عیسی صالحی، دبیر اجرایی یازدهمین کنگره ایمونولوژی و آلرژی ایران گفت: سیستم ایمنی بدن انسان در حالت طبیعی وظیفه دفاع از بدن علیه عوامل عفونی، مهاجم و بیگانه را دارد و بر ضد بافت‌های خودی فعالیتی نشان نمی‌دهد اما اگر بر اثر یکسری اتفاقات و تغییرات، بافت‌های بدن انسان مورد حمله سیستم ایمنی خود فرد قرار گیرد. طیفی از بیماری‌ها ایجاد می‌شود که از آنها با نام «بیماری‌های خودایمنی» یاد می‌شود.

وی گفت:و بسته به اینکه سیستم ایمنی، چه بافت یا اندامی را مورد حمله قرار دهد علائم و عوارض بالینی و بیماریهای مختلفی بروز می‌کند؛ از جمله این بیماری‌ها می‌توان از بیماری «ام‌اس» نام برد که امروزه یکی از مشکلات جوامع پیشرفته و در حال توسعه محسوب می‌شود که بر اثر حمله سلولهای سیستم ایمنی به سلولهای عصبی و نهایتاً تخریب سلولهای عصبی رخ می‌دهد.

وی محیط زندگی انسانها را در جوامع امروزی عامل افزایش آمار بیماریهای خود ایمنی دانست و افزود: پاسخ‌های ایمنی توسط مکانیسم‌های بسیار دقیقی کنترل می‌شود که محیط‌های پراسترس و آلوده می‌تواند تنظیم پاسخ‌های ایمنی را مختل کند.

صالحی گفت: این اختلال می‌تواند به ایجاد بیماریهای خود ایمنی منجر شود و در واقع زندگی‌های امروزی که سرشار از استرس و انواع آلودگی‌های شیمیایی، صوتی و صنعتی هستند اگر به نحو صحیحی مدیریت نشوند می‌توانند با ایجاد اختلاف در تنظیم سیستم ایمنی بدن به ایجاد بیماریهای مختلف منجر شوند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران از بیماری‌های آرتریت روماتویید، لوپوس سیستمیک، بیماریهای غدد تیروئید و دیابت نوع یک که از جمله بیماریهای ناتوان کننده انسانها هستند به عنوان شایع‌ترین بیماریهای خود ایمنی نام برد.

وی تاکید کرد: ‌ابتلا به این بیماریها اثرات و عوارض اجتماعی و اقتصادی سنگینی بر زندگی افراد و خانواده‌ آنها باقی می‌گذارد و از آنجایی که تشخیص زودهنگام و صحیح این بیماری‌ها مدیریت و درمان آنها را آسان‌تر می‌کند لازم است در صورت مشاهده علائمی از این بیماری‌ها برای تشخیص زودهنگام و درمان مناسب هر چه سریعتر به پزشک متخصص مراجعه شود.

وی همچنین گفت: در یازدهمین کنگره بین‌المللی ایمونولوی و آلرژی ایران که از تاریخ ۷ تا ۱۰ اردیبهشت با حضور محققان زیادی از ایران و سایر کشورهای جهان در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار می‌شود، آخرین دستاوردهای پژوهشی در تمام زمینه‌های ایمونولوژی از جمله بیماری‌های خود ایمنی ارائه می‌شود.

به گفته وی در جریان برگزاری این کنگره یک دوره پیشرفته ایمونولوژی با حضور اساتید برجسته داخلی و خارجی برای آموزش تمام جنبه‌های ایمونولوژی بر اساس جدیدترین اطلاعات علمی دنیا به شرکت کنندگان در این دوره ارائه می‌شود.

[ 1391/01/20 ] [ 12:15 ب.ظ ] [ شهاب صفایی ] [ نظرات ]

شهر خبر اعلام نمود....

رتبه ۶۸ ایران در اقتصاد اینترنتی جهان

یکی، دو دهه پیش زمانی که ایده دهکده جهانی مک لوهان هنوز در مراحل اولیه بود گفته می‌شد زمانی می‌رسد که انسان‌ها برای خرید، که اصلی‌ترین نیاز زندگی است، نیازی به بیرون رفتن از منزل نخواهند داشت اما کمتر کسی این حرف را باور داشت. اکنون و با آنکه چند سالی از ورود اینترنت به زندگی مردم نمی‌گذرد، بسیاری از مردم دنیا از این طریق امرار معاش می‌کنند، به راحتی خریدهای خود را سفارش می‌دهند و در کمترین زمان آن را دریافت می‌کنند بدون آنکه وقتی برای بیرون رفتن صرف کنند. پیشرفت‌های چشمگیر و لحظه‌ای در مورد امکانات وب 2 و وب 3 حکایت از آن دارد که در آینده نه‌چندان دور انسان‌ها ضمن مراجعه الکترونیکی به مغازه‌ها حتی بوی برخی مواد مانند محصولات غذایی را خواهند فهمید و سپس اقدام به خرید خواهند کرد. به گزارش سایت قشم بررسی‌ها نشان می‌دهد با افزایش امکانات اینترنت و برطرف کردن نیازهای بیشتر مخاطبان در این فضای مجازی، مراودات پولی و اقتصادی مردم با یکدیگر و مردمان کشورها باهم افزایش روزافزونی خواهد یافت و طبعا با ورود به دنیای وب 2 و وب 3 سهم اقتصاد در اینترنت افزایش خواهد یافت.
در این میان کشورهایی برنده خواهند بود که بتوانند بیشترین امکانات را برای بهره‌مندی مردم خویش فراهم کنند. اگرچه به گفته معاون سازمان فناوری اطلاعات ایران رتبه اول ضریب نفوذ دسترسی کاربران به اینترنت در منطقه خاورمیانه مربوط به ایران است اما باوجود این ضریب دسترسی، سهم زبان و محتوای فارسی در فضای وب بسیار اندک است و تنها یک هزارم وب، مختص ایرانی‌ها است. از سوی دیگر میزان رضایت کاربران ایرانی از خدمات شرکت‌های ارایه‌دهنده اینترنت و به ویژه سرعت اینترنت بسیار کم است و همین عامل موجب شده تا مردم کشورمان به عنوان یک مرکز خرید به اینترنت کمتر بیندیشند.
براساس گزارشی جدید که به تازگی منتشر شده است، اینترنت از نظر اقتصادی سالانه حدود 10 درصد تا سال 2016 رشد خواهد داشت. و اگر آن را یک اقتصاد ملی در نظر بگیریم (اینترنت را یک کشور در نظر بگیریم)، اقتصاد اینترنت می‌توانست جزو پنج اقتصاد بزرگ جهان در کنار آمریکا، چین، هند و ژاپن قرار بگیرد، حتی جلوتر از قدرتمندترین اقتصاد اروپا یعنی آلمان. همچنین پیش‌بینی‌ها حکایت از آن دارد که اقتصاد اینترنتی می‌تواند در سال 2016 حدود 2/4تریلیون دلار به تولید ناخالص داخلی کشورهای گروه G20 کمک کند که بعضی از کشورها در این میان سود بیشتری را نصیب خود می‌کنند.
اکنون در میان 20 کشور بزرگ اقتصادی جهان، موسوم به گروه 20، انگلیس بزرگ‌ترین اقتصاد اینترنتی شناخته شده است. موسسه تحقیقاتی بوستون در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرده است، خریدهای اینترنتی در انگلیس با چنان سرعتی در حال پیشرفت است که از نظر اقتصاد اینترنتی این کشور را در صدر کشورهای گروه 20 قرار داده است. این وضعیت در برخی کشورهای خاورمیانه نیز مشاهده می‌شود. به عنوان مثال عربستان که درآمدی متکی به نفت دارد تلاش می‌کند تا سهم اقتصاد اینترنتی خود را تا سال 2016 به بیش از 28 میلیارد دلار ارتقا بخشد.
درحال حاضر اقتصاد اینترنتی کشور عربستان سعودی 10 میلیارد دلار ارزش دارد که این رقم معادل 2/2 درصد تولید ناخالص ملی این کشور است. ناظران معتقدند این رقم در سال 2016 به 5/28میلیارد دلار برابر با 8/3درصد تولید ناخالص ملی این کشور آسیایی خواهد رسید. در صورت تحقق این امر، عربستان پس از کشورهای انگلیس، آلمان، استرالیا و کره جنوبی به مکان پنجم کشورهای بزرگ اقتصادی جهان موسوم به گروه 20 ارتقا می‌یابد.
عربستان با سرمایه‌گذاری اندک توانست مراسم حج امسال را به صورت زنده و از طریق اینترنت برای علاقه‌مندان پخش کند با این توصیف و باوجود استفاده مردم از برخی خدمات اینترنت، نه تنها امکانات لازم برای خریدهای اینترنتی در کشور کم است بلکه همان مقدار خریدهای اینترنتی که تبلیغ می‌شود صرفا کالاهای غیرضرور مانند انواع کرم و... را دربر می‌گیرد که متاسفانه همین کالاها نیز در بسیاری موارد به صورت ناسالم به دست مشتریان می‌رسد.
این عوامل و همچنین عدم نظارت کافی بر عرضه محصولات اینترنتی اعتماد کاربران را سلب کرده و بسیاری از کاربران ایرانی اعتمادی به خریدهای اینترنتی از طریق سایت‌های مغازه‌های داخلی ندارند. حال جای این سوال باقی است با توجه به این وضعیت که در دنیا و خاورمیانه مشاهده می‌شود سهم ایران از اقتصاد اینترنتی چقدر است؟ در این میان شمس‌الدین حسینی وزیر اقتصاد و دارایی در گفت‌وگوی خود با یکی از رسانه‌ها علاوه بر اینکه ایران را یکی از کشورهای پیشرو در عرصه اقتصاد الکترونیکی می‌داند بیان می‌کند رتبه ایران در اقتصاد الکترونیکی بالای 50 است.
این در حالی است که «اکونومیست اینتلی‌جنس یونیت» در گزارشی با عنوان «رتبه‌بندی اقتصاد دیجیتال 2010» اشاره می‌کند که ایران با کسب امتیاز 24/3 از 10 امتیاز در مقام 68 قرار گرفته است. هرچند این آمار مربوط به دو سال گذشته است اما رتبه ایران همواره میان 65 تا 70 در نوسان بوده است. با این حال این پرسش مطرح می‌شود که آیا مسوولان امر می‌توانند در کنار آمار گوناگونی که اعلام می‌کنند آماری از سهم اقتصاد اینترنتی ایران نیز اعلام کنند؟ به نظر می‌رسد شایسته است مسوولان امر نسبت به سازماندهی سایت‌های خرید اینترنتی اقدام کنند و با تشکیل صنف و اتحادیه مشخص، ضمن ارایه تسهیلات برای این قبیل فروشگاه‌ها امکان شکایت مردم از برخی متخلفان را نیز فراهم کنند. همچنین با نگاه کلان اقتصادی به این بخش به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که مراودات سازمان‌های اقتصادی بدون کمترین مشکل از طریق اینترنت صورت گیرد.

** چالش‌های اقتصاد دیجیتال در ایران
اقتصاد دیجیتال در ایران همچون دیگر حوزه‌ها با کمی‌ تاخیر وارد کشور شده و اوضاعی متفاوت‌تر از کشورهای پیشرفته دنیا دارد که این متفاوت بودن شرایط نیز به نبود زیرساخت‌های مناسب ارتباطی و تا حدودی شرایط اقتصادی ایران بازمی‌گردد. علی‌اکبر جلالی، استاد دانشگاه علم و صنعت درخصوص چالش‌های پیش‌روی اقتصاد دیجیتال کشور می‌گوید: از جمله چالش‌های پیش‌رو در توسعه اقتصاد دیجیتال کشور می‌توان به نبود زیرساخت مناسب در حوزه پهنای باند اینترنت کشور اشاره کرد. همچنین نبود سیستم فرهنگ‌سازی و آموزش به شهروندان و نگرانی از امنیت شبکه از دیگر مشکلاتی است که در این بخش دیده می‌شود.
به گفته وی، از جمله موانع رشد اقتصاد دیجیتال در کشور به نبود ارتباط منسجم با اقتصاد جهانی مربوط می‌شود که همین امر باعث شده ایران آن‌طور که در جهان معمول است از فرصت‌های این حوزه استفاده نکند. او می‌افزاید‌: یکی دیگر از چالش‌های اصلی اقتصاد دیجیتال و اینترنتی، نبود قوانین حقوقی مناسب این تجارت است که ضرورت قوانینی که تجارت الکترونیکی را به رسمیت بشناسد در شرایط موجود به شدت احساس می‌شود. در کنار این چالش اصلی باید به ایجاد بستر فرهنگی لازم برای تشویق افراد به استفاده از تجارت الکترونیکی نیز توجه شود. به باور کارشناسان، با تمام کاستی‌ها و مشکلات انقلاب دیجیتال فرصت‌های بسیاری برای توسعه ایران دارد.
در حوزه اقتصاد، سه بخش صنعت، کشاورزی و خدمات به خوبی می‌توانند از مزایای این تحول بهره‌مند شوند. صنعت ایران به تدریج وارد فضاهای پررقابت جهانی می‌شود و بدون دیجیتالی شدن فرآیندها و سیستم‌ها و نوسازی ساختار و جذب الگوهای سازمانی جدید، صنایع ایران نمی‌توانند رقابت‌پذیر شوند. کاهش قیمت تمام‌شده و بهبود کیفیت جز از این طریق ممکن نیست. در بخش خدمات، فعالیت‌هایی چون آموزش، پژوهش، تجارت، بانکداری، بیمه، خدمات مالی، توریسم، خدمات بیمارستانی و سایر فعالیت‌ها بدون دیجیتالی شدن حتی در شرایط موجود نیز قادر به ادامه حیات نیستند. تجارت الکترونیکی برای ایران یک الزام است.
به گزارش شرق در بخش کشاورزی نیز تکنولوژی‌های دیجیتال به بهبود بهره‌وری در فرآیند کاشت و داشت و برداشت و نگهداری و بسته‌بندی و صادرات محصول کمک می‌کند و محصولات کشاورزی ایران را رقابت‌پذیر خواهد کرد. مهم‌ترین فرصت انقلاب دیجیتال برای ایران، مواجهه با الزام مهندسی مجدد ساختارها و فرآیندها و الگوهای سازمان‌دهی است.


[ 1391/01/20 ] [ 12:13 ب.ظ ] [ شهاب صفایی ] [ نظرات ]

شهر خبر اعلام نمود

یک نماینده حزب محافظه کار انگلیس از احتمال بکارگیری زندانیان برای جمع آوری زباله در بزرگراه های برخی از مناطق‌ این کشور خبر داد.

  به گزارش فارس به نقل از روزنامه دیلی تلگراف،"اندرو پرسی"،نماینده حزب محافظه کار انگلیس با اعلام نگرانی خود راجع به انباشته شدن زباله هایی که برخی از آن ها شامل شیشه های حاوی ادرار رانندگان در بزرگر‌اه های حوزه خدمتی وی می باشد، پیشنهاد بکارگیری زندانیان را در جمع آوری این زباله ها داد.

بر اساس این گزارش،"پرسی" با اعلام این مطلب گفت:من در آمریکا شاهد مجرمین هم قطاری بودم که سرگرم پاک کردن اتوبان ها بودند.چرا ما این کار را انجام ندهیم؟ما از مجرمین انتظار دریافت پول بعنوان جریمه را داریم  ولی چرا آن ها را مجاب به انجام چنین کاری نکنیم؟

بنوشته دیلی تلگراف،"پرسی" در نامه ای که به سازمان ناظر بر بزرگراه های انگلیس نوشته است به افزایش تلی از زباله ها در مناطق ‌‌‌M62  و   M63 در"یورک شر" شرقی  اشاره کرده است.

وی در نامه خود آورده است: نیاز است تا با شبیه سازی از آمریکا ، مبادرت به چنین عملی نماییم.تنها خطر موجودی که در کشور در این زمینه با آن مواجه هستیم این است که نوع دوستان زیادی وجود دارند که با حمایت از زندانیان چنین عملی را "خلاف حقوق بشر" می دانند.

بنوشته دیلی تلگراف ،این نماینده حزب محافظه کار انگلیس در بخش دیگر نامه خود آورده است:نیازی نیست که زندانیان را مجبور کنیم تا البسه نارنجی بتن کنند در حالی‌که می توانیم شاهد حضور این افراد در جامعه و فعالیت آن ها بجای نشستن در زندان باشیم.

در همین رابطه "کنث کلرک"،وزیر دادگستری انگلیس نیز از حامیان طرح محکومیت زندانیان  به اعمال شاقه بجای حضور مجرمین در زندان است.

بنابر این گزارش، وی اخیرا از طرح خود مبنی بر مشارکت زندانیان این کشور با شرکت های خصوصی در داخل زندان ها به امید القا فرهنگ "کار هدفمند" پرده برداشت.

وزیر دادگستری انگلیس افزایش تعداد زندانیان جهت انجام اعمال شاقه تا سقف چهل ساعت در هفته را بخاطر آنچه که وی وجود زندانیان در ندامتگاه ها را "منابع انسانی غیر مفید می نامد"  وعده داده است.

با این وجود انگلیس تاکنون همانند آمریکا و ایالت آریزونای این کشور که زندانیان هم بند را وادار به اعمال شاقه می کند تن در نداده است.

"دیلی‌تلگراف "با اشاره بر مشکل دار بودن این طرح در آمریکا نوشت:سال گذشته یکی از کلانتران ایالت آریزونا با احیای مجدد طرح بکارگیری زندانیان هم قطار در یکی از ندامتگاه های زنان باعث وقوع ناآرامی هایی شد.این مقام آمریکایی از این افراد خواسته بود تا به پاکسازی زمین های بایر و دفن مردگان مسکین در قبور بپردازند.


[ 1391/01/20 ] [ 12:05 ب.ظ ] [ شهاب صفایی ] [ نظرات ]

شهرخبر اعلام نمود

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ؛ خلاصه نتایج بدست آمده از شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران بر اساس سال پایه 100=1383 در اسفند ماه 1390 به شرح ذیل است:

- شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در منــــاطق شهری ایران در اسفند ماه 1390 به عدد 309.3 رسید که نسبت به مـــــــاه قبل، 4/3 درصد افزایش یافت.

- در مقایسه با ماه مشابه سال قبل ، شاخص مذکور 21.8در صد افزایش داشته است.

- نرخ تورم در سال 1390 نسبت به سال 1389 ( دوازده ماه منتهی به اسفند ماه 1390 نسبت به دوازده ماه منتهی به اسفند ماه 1389) معادل 21.5 درصد است.


[ 1391/01/20 ] [ 12:03 ب.ظ ] [ شهاب صفایی ] [ نظرات ]

شهر خبر اعلام کرد

بانك پاسارگاد كارت مجازى صادر مى‌كند

كارت مجازى پاسارگاد خدمت جدید و خلاقانه دیگرى از این بانك است كه مشتریان مى توانند با بهره گیرى از آن، امنیت را در خریدهاى اینترنتى خود افزایش دهند.
به گزارش روابط عمومى بانك پاسارگاد، خسرو رفیعى افزود: كارت مجازى پاسارگاد (Virtual Card) كه هدف اصلى آن افزایش امنیت مشتریان در خریدهاى اینترنتى است، موجودیت فیزیكى نداشته و صرفا یك اعتبار مجازى و الكترونیك براى دارنده آن محسوب مى شود و مشتریان با این كارت مى توانند از تمامى درگاه هاى اینترنتى عضو شبكه شتاب خرید كنند.
وى در مورد ویژگى اصلى این كارت ادامه داد: ویژگى اصلى كارت مجازى، افزایش امنیت مالى مشتریان در خریدهاى اینترنتى است. بدین نحو كه مى توانند این كارت را با مبلغ مورد نظر شارژ كرده سپس خرید را با اطلاعات كارت مجازى انجام دهند.
بدین طریق امنیت مالى كارت اصلى آنها به خطر نمى افتد.رفیعى سایر ویژگى هاى كارت مجازى را برشمرد و افزود: صدور كارت مجازى به نام مشترى، قابلیت شارژ كارت بدون هیچ محدودیتى، عدم محدودیت در پرداخت ها، اعتبار دو ماهه، امكان دریافت صورتحساب و دارا بودن قابلیت استفاده در همه سایت هاى اینترنتى و پرداخت هاى تلفنى از طریق درگاه هاى عضو شبكه شتاب از دیگر ویژگى هاى این كارت هستند.


[ 1391/01/20 ] [ 11:59 ق.ظ ] [ شهاب صفایی ] [ نظرات ]
خبرگزاری فارس اعلام کرد
 
الهیان در گفت‌وگو با فارس خبر داد
احتمال کناره‌گیری مرتضوی/ استیضاح وزیر به نفع کشور نیست

خبرگزاری فارس: نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: با رایزنی‌های که در حال انجام است، این احتمال وجود دارد که مرتضوی از سمت خود در تأمین اجتماعی کناره‌گیری کند.

خبرگزاری فارس: احتمال کناره‌گیری مرتضوی/ استیضاح وزیر به نفع کشور نیست

زهره الهیان در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس؛ درباره طرح استیضاح شیخ‌الاسلام وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی، اظهار داشت: طبق آخرین خبری که به دستمان رسیده نمایندگان بر استیضاح وزیر کار اصرار دارند و این امر در مهلت قانونی خود باید انجام شود.

وی افزود:‌ اما رایزنی‌هایی با وزیر کار و مرتضوی در حال انجام است تا مرتضوی کنار بروند و این انتصاب منتفی شود. تا بدین ترتیب وقت نمایندگان و دولت نیز گرفته نشود.

الهیان با بیان اینکه انجام استیضاح بر تغییر وزیر کار به نفع کشور و مصلحت نظام نیست، گفت: بهتر است وزیر کار کمک کند تا مرتضوی کنار برود تا هم خودش برسر کار باقی بماند و هم نمایندگان بتوانند هر چه سریعتر به بحث بودجه بپردازند. در غیراین صورت استیضاح سرجای خود باقی است و طبق روال آئین‌نامه برقرار خواهد بود.

وی خاطر نشان کرد: تا به حال نتیجه رایزنی‌ها اعلام نشده اما این احتمال وجود دارد که مرتضوی با پیگیری‌های شیخ‌الاسلام کنار برود و کار به استیضاح نرسد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی درباره ارائه این طرح به هیئت حل اختلاف دولت و مجلس، گفت: انجام این کار منتفی شده چرا که رئیس‌ مجلس باید با آن موافقت می‌کرد که این امر نیز محقق نشد زیرا این مسئله راهکار آئین‌نامه‌ای و از اختیارات نظارتی مجلس به شمار می‌آید بنابر این جایی برای طرح آن در هیئت حل اختلاف باقی نمی‌ماند.


[ 1391/01/20 ] [ 11:51 ق.ظ ] [ شهاب صفایی ] [ نظرات ]

شهرستان آباده گونه های مختلفی از حیات وحش را در خود جای داده است. این گونه ها شامل پستانداران، پرندگان و آبزیان است. منطقه شكار ممنوع توت سیاه و منطقه شكار ممنوع بصیران در این شهرستان قرار دارند. در كوهستان های شهرستان آباده جانورانی مانند پلنگ، خرس، گرگ، قوچ، میش، كل و بز و در دشت های خاوری آن آهو، یوز پلنگ، گورخر و روباه دیده می شود.

 

منبع:www.istta.ir


[ 1391/01/19 ] [ 05:51 ب.ظ ] [ شهاب صفایی ] [ نظرات ]


بخش شمالی و باختری شهرستان آباده كوهستانی بوده و دنباله رشته كوه های پاطاق (زاگرس) است. اما بخش خاوری آن جلگه ای و كویری است. مهم ترین کوه های این شهرستان عبارتند از: سیبو، اشكفت، آبگرم، چنارو، آقا حسینی، باغو، بغل زرد، ساری خانی، سرسفید، آب حری.

 

منبع:www.istta.ir


[ 1391/01/19 ] [ 05:49 ب.ظ ] [ شهاب صفایی ] [ نظرات ]

بخش باختری شهرستان آباده به دلیل نزدیكی با كوهستان دنا دارای آب فراوان و مراتع و چراگاه های بسیاری است. این بخش از آباده از نیمه های بهار تا پایان تابستان پوشیده از چادرهای تیره های گوناگون قشقایی است كه رمه گوسفند و شتر خود را در دشت ها و كوه ها به چرا می برند. در دشت های خشک و كم آب خاور شهرستان گیاهان بیابانی مانند درخت تاغ و اسكنبیل و گز می روید. از گیاهان صنعتی و دارویی نیز می توان به شیرین بیان، بوته آنقوزه، بوته كاسنی و گون كتیرا اشاره کرد. درختان تبریزی، سپیدار، چنار، كاج، سرو و نارون و بنه یا پسته كوهی نیز در این شهرستان وجود دارند. بخش باختری شهرستان آباده نیز به دلیل نزدیكی با كوهستان دنا دارای آب فراوان و مراتع و چراگاه های فراوانی است.

منبع:www.istta.ir


[ 1391/01/19 ] [ 05:47 ب.ظ ] [ شهاب صفایی ] [ نظرات ]

بخش شمالی و باختری شهرستان آباده كوهستانی بوده و دنباله رشته كوه های پاطاق (زاگرس) است. اما بخش خاوری آن جلگه ای و كویری است. مهم ترین کوه های این شهرستان عبارتند از: سیبو، اشكفت، آبگرم، چنارو، آقا حسینی، باغو، بغل زرد، ساری خانی، سرسفید، آب حری.

منبع:www.istta.ir

 


[ 1391/01/19 ] [ 05:45 ب.ظ ] [ شهاب صفایی ] [ نظرات ]
سرپرست اداره ‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان از ایجاد دهکده گردشگری سلامت برگرفته از طب سنتی در دامنه کوه آبیدر سنندج خبر داد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران (istta)- «امیر الهی» با اعلام این خبر اظهار داشت: اداره‌ کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با همکاری دانشگاه علوم پزشکی استان و مرکز دارو گیاهی شفای کردستان، ساخت و ایجاد دهکده گردشگری سلامت را در دستور کار دارد.

وی با بیان این که دامنه کوه آبیدر سنندج مکانی برای تفرج و گردش مردم استان و مسافران است، افزود: با راه‌اندازی این دهکده مردم علاوه بر تفریح و گردش در دامنه کوه با انواع داروها و گیاهان سنتی و درمانی و طب گیاه درمانی آشنا می‌شوند.

الهی خاطرنشان کرد: این طرح در حال حاضر در دست مطالعه و بررسی است و با توجه به پتانسیل‌های موجود در سطح استان انتظار می‌رود در صنعت گردشگری سلامت تحولاتی ایجاد کند.

این مقام مسوول اجرای طرح مذکور را نیازمند اعتبارات مالی دانست و تصریح کرد: در صورت تامین اعتبار عملیات اجرایی طرح آغاز خواهد شد و ما شاهد دهکده گردشگری سلامت در یکی از مناطق جذب گردشگر استان خواهیم بود.

سرپرست اداره‌ کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان یادآور شد: این طرح می‌تواند علاوه بر ایجاد اشتغال برای جوانان درآمد‌زایی خوبی نیز در استان داشته باشد.

منبع خبر: خبرگزاری میراث آریا (chtn)


[ 1391/01/19 ] [ 05:42 ب.ظ ] [ شهاب صفایی ] [ نظرات ]
ایتنا- دسترسی آسان و سریع به اینترنت ،شبکه‌های اجتماعی، فیلم و سریال‌ها و ده‌ها امکانات اضافی از امکاناتی خواهد بود که به دوستداران محصولات اپل همراه با اولین تلویزیون دیجیتال این شرکت عرضه خواهد شد.
ورود تلویزیون اپل به بازار


IPanel نام تلویزیونی جدید اپل است که تا پایان امسال به بازار عرضه می‌شود.

به گزارش ایتنا به نقل از ایسنا، در اروپای شرقی این تلویزیون دارای امکانات گسترده مولتی‌مدیا بوده و از توانایی‌های بسیاری برخوردار است.

دسترسی آسان و سریع به اینترنت ،شبکه‌های اجتماعی، فیلم و سریال‌ها و ده‌ها امکانات اضافی از امکاناتی خواهد بود که به دوستداران محصولات اپل همراه با اولین تلویزیون دیجیتال این شرکت عرضه خواهد شد.

پیش‌بینی شده این تلویزیون با قیمت پایه ۱۲۵۰ دلار وارد بازار آمریکا شود.

هم‌اکنون سیستم Apple TV این کمپانی در بازار وجود دارد که با وصل شدن به تلویزیون، امکان دسترسی به فیلم و سریال‌های موجود در iTunes Store و برخی شبکه‌های اینترنتی را به استفاده‌کنندگان آن می‌دهد.
منبع:itna

[ 1391/01/19 ] [ 05:35 ب.ظ ] [ شهاب صفایی ] [ نظرات ]

شرکت اچ‌تی‌سی از عرضه گوشی جدیدی به نام EVO از ماه می سال جاری خبر داده است.

به گزارش ایتنا به نقل از همکاران‌سیستم، این گوشی قرار است به قیمت ۲۰۰ دلار به فروش رود.

به گزارش وب سایت digitaltrends محصول جدید و ارزان قیمت اچ‌تی‌سی که از شبکه 4G LTE پشتیبانی می‌کند، یک گوشی هوشمند ۴.۷ اینچی است. این گوشی دارای صفحه نمایش سوپر ال‌سی‌دی ۲ و وضوح تصویر ۷۲۰ مگاپیکسل است.
گوشی EVO دارای دو دوربین عقب و جلویی است که به ترتیب دارای کیفیت تصویربرداری ۱.۳ و ۸ مگاپیکسلی هستند.

گوشی جدید اچ‌تی‌سی از بسیاری از جهات شبیه گوشی وان‌ایکس این شرکت است و از نسخه ۴.۰.۳ سیستم عامل اندروید پشتیبانی می‌کند.

این گوشی دارای یک پردازنده دو هسته‌ای ۱.۵ گیگاهرتزی است. رم آن یک گیگابایت و حافظه داخلی آن ۱۶ گیکابایت است و قابلیت پشتیبانی از ۳۲ گیگابایت حافظه جانبی را نیز دارا است. باتری آن نیز از نوع باتری ۲۰۰۰ میلی آمپری است که به صورت دائمی بر روی گوشی نصب شده و قابل جدا شدن نیست.

گوشی EVO اچ‌تی‌سی ۸.۹ میلی‌متر ضخامت دارد. یکی از ویژگی‌های این گوشی قابلیت عکاسی با سرعت ۹۹ عکس در ثانیه است.

کاربران به کمک این گوشی می‌توانند همزمان هم فیلمبرداری کنند و هم عکس بگیرند. صدای این گوشی نیز دارای کیفیت عالی اچ‌دی است.

اچ‌تی‌سی قصد دارد پیش‌فروش این گوشی را از ۷ می شروع کند. انتظار می‌رود این گوشی در سه ماهه دوم سال جاری میلادی وارد بازارهای مختلف شود.

منبع:itna


[ 1391/01/19 ] [ 05:32 ب.ظ ] [ شهاب صفایی ] [ نظرات ]

دبیرکل اتحادیه بین المللی مخابرات موضوع انتخابی امسال این اتحادیه را "زنان و دختران در فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی" عنوان کرد و گفت: این شعار تضمین آن است که زنان که نیمی از جامعه را تشکیل می‌دهند با رعایت تساوی پیشروی کنند.

به گزارش ایتنا از مهر، در آستانه ۲۷ اردیبهشت روز جهانی مخابرات و جامعه اطلاعاتی، دبیرکل اتحادیه جهانی مخابراتی در پیامی نقش فناوری اطلاعات و ارتباطات را در خلق فرصت برای مردم در همه مراحل زندگی و به‌ ویژه برای افراد آسیب‌پذیر و محروم تسهیل‌گر عنوان کرد که چارچوبی برای توسعه پایدار در بلند مدت ایجاد می‌کند.

حمدون توره گفت: امسال ما در روز جهانی مخابرات و جامعه اطلاعاتی مصمم به بهره‌برداری از قابلیت کامل فناوری‌های ارتباطی و اطلاعاتی در جهت تامین منافع زنان و دختران از طریق حذف نابرابری‌های جنسیتی و توانمندسازی آنها برای تحقق اهداف و آمال‌شان هستیم براین اساس هدف موضوع انتخابی امسال تضمین آن است که زنان که نیمی از جامعه را تشکیل می‌دهند با رعایت تساوی پیشروی کنند.

وی با بیان اینکه زنان اساس جوامع ما هستند و با وجود این هنوز نابرابری جنسیتی وجود دارد ادامه داد: زنان و دختران از حق دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی پایه و آموزش و فرصت اشتغال برابر محروم شده‌اند. آنها در تصمیمات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی گرفتار نابرابری بوده و اغلب با خشونت و تبعیض مواجه می‌شوند که این وضعیت غیرقابل قبول است و ما باید با همه ابزارهای موجود با آن مقابله کنیم.

توره یکی از اهداف برنامه توسعه هزاره سازمان ملل را برابری جنسیتی عنوان کرد و افزود: فناوری‌های ارتباطی و اطلاعاتی ابزاری هستند که به دستیابی به این هدف کمک می‌کنند و به همین علت است که شورای اتحادیه بین‌المللی مخابرات پیشنهاد کرد که ما با استفاده از قدرت ICT، تلاش‌های خود را در این سال بر تامین فرصت‌های جدید دیجیتال برای خاتمه‌دادن به تبعیض و توانمندسازی زنان و دختران در دستیابی به جایگاه بحق و برابر خود معطوف کنیم.

دبیرکل ITU تصریح کرد که باید هم‌زمان به مراقبت‌های بهداشتی قبل از تولد و تامین این خدمات برای دورافتاده‌ترین جوامع از طریق پزشکی از راه دور (تله‌مدیسین) و سایر ابزارها نیز توجه شود و باید حق هر مادر، هر دختر و هر زن به محض تولد تضمین شود.

وی از کشورهای عضو اتحادیه مخابرات، اعضای بخش و انجمن‌ها و همچنین دانشگاهیان و شهروندان خواست که همه منابع متصور را برای تضمین دسترسی همه زنان و دختران جامعه در سراسر جهان به فناوری های ارتباطی و اطلاعاتی به کار ببرند تا آنها مهارت اطلاعاتی و دانش لازم را کسب کنند و از فرصت‌های دیجیتال موجود استفاده کنند و رهبران سیاسی، سیاستگذاران، قانون‌گذاران، مجریان، صنعت و جوامع مدنی نیز سیاست‌ها و خط‌ مشی‌هایی اتخاذ کنند که فرصت‌های ICT را برای زنان و دختران تقویت کند.

به گزارش مهر، اتحادیه جهانی مخابرات ۱۷ می - ۲۷ اردیبهشت - را روز جهانی ارتباطات نامگذاری کرده است.

 

منبع:http://news.parseek.com/IT


[ 1391/01/19 ] [ 05:25 ب.ظ ] [ شهاب صفایی ] [ نظرات ]

بیستم فروردین ماه، مقارن با تکمیل چرخه سوخت هسته‌ای در تقویم رسمی ایرانیان روز ملی فن آوری هسته‌ای نام گرفته است که جا دارد این روز را بر دانشمندان هسته‌ای و تمامی ایرانیان مبارک باد بگوییم.

اما شاید همه از اهمیت این فن‌آوری آگاهی نداشته باشند و بپرسند: چرا انرژی هسته‌ای؟

به زبان ساده، انرژی هسته‌ای، انرژی گرمایی آزاد شده حاصل از شکافت اتم اورانیوم است که از آن برای تولید بخار آب و گرداندن توربین‌های تولید برق استفاده می‌شود؛ به این صورت که، اورانیوم معدنی بایستی طی یک فرآیند در تأسیسات فرآوری به گاز هگزافلوراید تبدیل شود و سپس با تزریق به شبکه‌ای از سانتریفیوژ‌ها غنی شده و سپس قابل استفاده گردد؛ همان فرآیندی که موانع بسیاری در راه آن نهادند اما بی اثر ماند.

این انرژی در دسته انرژی‌های نیمه‌پاک و غیرقابل تجدید تقسیم بندی می‌شود؛ به این دلیل نیمه پاک که زباله‌ها و پس‌ماندهای آن هزاران سال در محیط زیست باقی مانده و برای سلامت موجودات زنده بسیار خطرناک هستند، اما با وجود این نقطه ضعف، پس از مقایسه آماری بین خطرات همه انواع انرژی، انرژی هسته‌ای جزو بهترین گزینه‌های موجود به‌شمار می‌آید.

این در حالی است که این چرخاندن توربین ها تنها بخشی از کاربردهای این انرژی است و در حقیقت از طریق دستیابی به این انرژی، به دستاوردهای زیادی در پزشکی، صنعت، کشاورزی و دیگر علوم می‌رسیم که شاید به تنهایی توجیه کننده تلاش برای رسیدن به این فن‌آوری هم باشند؛ انرژی خاصی که قابل تبدیل به تمامی انرژی‌های دیگر هم هست ولی تنها از طریق فن‌آوری خاصی به دست می‌آید.

موارد زیادی از کاربردهای انرژی هسته‌ای وجود دارد اما شاید بد نباشد که برخی کاربردهای آن را با هم مرور کنیم:

۱. تولید برق:

یکی از مهم‌ترین موارد استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای، تولید برق از طریق نیروگاههای اتمی است که با توجه به پایان‌پذیر بودن منابع فسیلی و روند رو به رشد توسعه اجتماعی و اقتصادی، استفاده از انرژی هسته‌ای برای تولید برق امری ضروری و لازم می‌باشد.

۲. پزشکی و بهداشت:

در کشورهای پیشرفته صنعتی، از انرژی هسته‌ای به صورت گسترده در پزشکی استفاده می‌کنند؛ اینجاست که با توجه به شیوع برخی از بیماری‌ها از جمله سرطان، ضرورت تقویت طب هسته‌ای در کشورهای در حال توسعه مانند کشورمان نیز هر روز بیشتر می‌شود. اینها تنها چند مورد از مهم‌ترین کاربردهای انرژی هسته‌ای در علم پزشکی هستند:

• رادیو گرافی • گامااسکن • استرلیزه کردن هسته‌ای و میکروب زدایی وسایل پزشکی با پرتو‌های هسته‌ای • رادیو بیولوژی • تهیه و تولید کیتهای رادیو دارویی جهت مراکز پزشکی هسته‌ای • تهیه و تولید رادیو دارویی جهت تشخیص بیماری تیروئید و درمان آن‌ها • تهیه و تولید کیتهای هورمونی • تشخیص و درمان سرطان پروستات • تشخیص سرطان کولون، روده کوچک و برخی سرطانهای سینه • تشخیص تومورهای سرطانی و بررسی تومورهای مغزی، سینه و ناراحتی وریدی • تصویر برداری بیماریهای قلبی، تشخیص عفونت‌ها و التهاب مفصلی، آمبولی و لخته‌های وریدی • تهیه و تولید رادیوداروی ید۱۳۱• موارد دیگری چون تشخیص کم خونی، کنترل رادیو داروهای خوراکی و تزریقی و ...

۳. دامپزشکی و دامپروری:

ناگفته پیداست که در این زمینه نیز کاربردهای مشابه با موارد بهره بردن از انرژی هسته‌ای در پزشکی در دسترس است اما به گونه‌ای دیگر:

• در پیشگیری، کنترل و تشخیص بیماری‌های دامی • در تولید مثل و تغذیه دام • در اصلاح‌نژاد • در بهداشت و ایمنی محصولات دامی و خوراک دام.

۴. دسترسی به منابع آب:

تکنیکهای هسته‌ای برای شناسایی حوزه‌های آب زیر زمینی، هدایت آب‌های سطحی و زیر زمینی، کشف و کنترل نشت و ایمنی سد‌ها هم مورد استفاده قرار می‌گیرد و حتی در شیرین کردن آبهای شور نیز کاربرد دارد.

۵. کشاورزی:

تشعشعات هسته‌ای کاربرد‌های زیادی هم در کشاورزی دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتست از:

• موتاسیون هسته‌ای ژن‌ها در کشاورزی • کنترل حشرات با تشعشعات هسته‌ای • جلوگیری از جوانه زدن سیب زمینی با اشعه گاما • انبار کردن میوه‌ها  و ...

۶. دیرینه‌شناسی (باستان‌شناسی):

عمر یابی صخره‌ها توسط C۱۴ در باستان‌شناسی بسیار مشهور است.

۷. کاربردهای صنعتی:

مهم‌ترین کاربردهای صنعتی این فن‌آوری عبارتند از:

• نشت یابی با اشعه • دبی سنجی پرتویی (سنجش شدت تشعشعات، نور و فیزیک امواج) • سنجش پرتویی میزان سائیدگی قطعات در حین کار • سنجش پرتویی میزان خوردگی قطعات • چگالی سنج مواد معدنی با اشعه • کشف عناصر نایاب در معادن • تهیه و تولید چشمه‌های پرتوزایی کبالت برای مصارف صنعتی• تولید چشمه‌ها ی ایریدیم برای کاربردهای صنعتی و بررسی جوشکاری در لوله‌های نفت و گاز و ...

بدین ترتیب در می‌یابیم که با توجه به اهمیت این انرژی، دست‌یابی به این تکنولوژی، نه تنها برای کشور ما، بلکه برای تمامی کشور‌های جهان امری الزامی است و جای خوشحالی دارد که در سال‌های اخیر با تاکید مسئولان و همراهی همه جانبه مردم به پیشرفت‌های بسیاری در این زمینه نائل شده‌ایم. امید است که روزی بتوانیم از نیروگاه‌های اتمی بجای نیروگاه‌های کنونی برای تولید برق کشور استفاده کنیم و علاوه بر استفاده از فن‌آوری‌های به دست آمده، در روش‌های نوین (من جمله بهره جویی از »گداخت هسته‌ای» که روش جدید و نوظهوری در صنعت هسته‌ای دنیا است و در تلاش برای دستیابی به آن هستیم) هم موفقیت های زیادی کسب کنیم.

 

منبع: تابناک


[ 1391/01/19 ] [ 05:18 ب.ظ ] [ شهاب صفایی ] [ نظرات ]


برگفته از:www.musicema.com


 

یک شب تا صبح با محسن چاوشی و مرور نقاط اوج «پرچم سفید» که مهجور مانده اند
«قطار» قلب منه ...

موسیقی ما - بهمن بابازاده:  «خدا آن روز را نیاورد که محسن چاوشی بخواهد ناگفته هایش از همه این سالها را بیرون بریزد.»این جمله شاید آخرین جمله ای بود که می شد در انتهای این گزارش – گفتگو آنرا به کار برد و قطعا با خواندن همه این مطلب خودتان هم به این نتیجه خواهید رسید. ماجرای این نشست دو نفره و جراحی آلبوم «پرچم سفید» هم چیز چندان عجیب و غریبی نبود. از یک نشست دوستانه برای نقد آلبوم در استودیوی شخصی محسن شروع شد و هر چقدر که بیشتر جلو می رفت وسوسه های من برای انتشار این لحظه ها بیشتر می شد و انگار کسی به من می گفت همه این لحظات ، پاراگراف های پر هیجان یک گزارش بکر می تواند باشد که از دست دادن اش می تواند با عذاب وجدانی تمام نشدنی توام شود. پیشنهاد اش را به محسن دادم. زیاد استقبال نکرد و لحن حرف زدن اش جوری نبود که موافق باشد. همه چیز موکول شد به تنظیم نهایی این گزارش و رضایت استاد پس از خواندن آن. خودتان می توانید حدس اش را بزنید لابد که چه هفت خوانی باید گذرانیده شود تا محسن رضایت دهد. اگر نمی توانید عمق ماجرا را درک کنید کافی است پای صحبت تنظیم کننده های او بنشینید تا از درصد وسواس های کاری چاوشی مطلع شوید. که البته همین وسواس هاست که او را آقای خاص موسیقی پاپ کرده، همین وسواس هاست که باعث شده هر خبر و گزارشی از او، در مدت زمان کمی به پر بیننده ترین خبر سایت ها و رسانه ها تبدیل شود و همین وسواس هاست که زوم رسا نه ای را نسبت به او چند برابر بقیه کرده تا او با فاصله ای زیاد خواننده ای محبوب وپر طرفدار باشد که همیشه و در هر موردی حضورش ملتهب کننده و تاثیر گذار است.

این لید قرار نبود تا این حد بلند باشد و دیگر باید بسته شود. فقط حواستان باشد. این گزارش نتیجه و عصاره یک نشست دوستانه نقد آلبوم جدید استاد در منزل شخصی و استودیواش است و قرار نبوده رسانه ای شود و به مرور محسن راضی شد تا دغدغه های شخصی اش را در اختیار سیل طرفدارانش قرار دهد. دغدغه هایی که فقط با صد درصد تمرکز روی شعر های این آلبوم قابل کشف است. که بخشی از آنها را اگر خوب روی جمله های این گزارش دقیق شوید می توانید درک کنید و بفهمید. ساعت 10 دقیقه بامداد سومین آخر هفته سال جدید است که زنگ در خانه چاوشی را فشار می دهم....

  • امان از دست این آمارها
رقابت در بازار پاپ همیشه منحصرا در میزان فروش یک آلبوم نیست و حتی «هیت» شدن یک قطعه از یک آلبوم با فروش پائین می تواند موفقیتی بزرگ برای هر خواننده ای باشد. بحث و صحبت اولیه ما هم در این مورد است. هرچند محسن مثل همیشه زیاد راغب به سخن گفتن درباره این امارها نیست و کلیت اثر برایش خیلی مهم تر است. البته او در عمل هم این را نشان داده. مثالش هم انتشار آلبوم سنتوری است که بدون هیچ تبلیغاتی و با این همه فاصله نسبت به اکران این فیلم روانه بازار شد تا صرفا بخاطر احترام به علاقمندانی که بارها خواستار تهیه نسخه با کیفیت این قطعات شده بودند، آلبومی منتشر شود.

«فروش آلبوم خوب بوده محسن؟ عدد و رقمی بر آورد شده؟».

نگاه ام می کند و چیزی نمی گوید. در حال روشن کردن سیستم صوتی است تا قطعات را play کند: « تو چی فکر می کنی؟»

توقع این برخورد را داشتم تا حدودی:« آماری که من از شرکت های پخش گرفتم 430 هزار نسخه بوده ولی ظاهرا تعدای از فروشگاهای بزرگ هنوز عدد نهایی شان را اعلام نکرده اند. اگر آنها هم فروش متوسطی داشته باشند قطعا باید رقم نزدیک به پانصد هزار نسخه شده باشد. ». نیش خندی می زند و می پرسد:« شرکت های پخش یعنی به همین راحتی به همه آمار اعلام می کنند؟ چرا پس به خود ما آمار نمی دهند؟!». توضیح می دهم که برخی روابط روزنامه نگاری باعث شده که بالاخره بشود از زیر زبان آنها اعداد را بیرون کشید ولی قطعا خود او بهتر در جریان است: « چه فرقی می کند؟ میزان فروش که ربطی به خوب بودن یا نبودن آلبوم ندارد. هیچوقت به رقم فروش فکر نمی کنم. ولی همیشه نهایت سعی ام این بوده که بتوانم مفهوم شعرهایی را که می خوانم را به خوبی مشخص کنم و جوری نباشد که کسی بدون اینکه مفهوم را درک کند، از آن لذت ببرد.» . همین جمله ها کافی بود که جر و بحث طولانی ما در مورد فلسفه مفهوم در موسیقی پاپ شروع شود و به آلبوم پرچم سفید ختم شود. بخش هایی که علیرغم اینکه خود محسن خیلی روی آنها تاکید داشت ولی خوش این احساس را دارد که برخی ها هنوز نتوانسته اند آن بخش ها را به خوبی متوجه شوند.

  • ...و این بزرگترین دغدغه من شده
بی هیچ دلیلی بحث مان به بخش هایی از قطعه اول آلبوم می رسد. بخش هایی که مشخصا مولفه هایی از شیطنت و عشق را در خود دارد و باز هم مشخصا «سانسور» نصیب شان شده. به خصوص چند بیت آخر که دیگر اوج ماجراست و با یک بار دقیق شدن بروی آن می شود به خوبی فهمید که کلمه «امروز» جایگزین «امشب» شده. آنجا که میگوید: «هفت خط و مرموزی...». شیطنتی جسته و گریخته و البته هوشمنددانه و بکر که به نظر مهجور مانده و کسی نتوانسته زیاد متوجه و درگیرش شود. خود محسن این جایگزینی را تائید می کند ولی وارد بخث اش نمی شود و فقط لبخند می زند و سری تکان می دهد. اصرار های من ولی به حرف اش نی آورد: «جدیدا دغدغه های من وارد مقیاس جدیدی شده و فقط سعی ام این است که مفهوم را بتوانم منتقل کنم. حالا از هر روشی. چه با شعر، چه با تحریر ، چه با موسیقی و چه بصورت مستقیم. مفهوم بزرگترین دغدغه ام است و می خواهم مخاطب ام را هم عادت بدهم که همسو با من جلو برود. »

  • التماس یا نفرین؟
بحث بر سر قطعه دوم سر انجام خوبی ندارد و در تعریف واژه ها به مشکل خورده ایم: «نفرین یا التماس؟»

ذکر این نکته ضروری است که قطعا قطعه دوم آلبوم یکی از برجسته ترین کارهای آلبوم است و باید با وسواس و دقت بیشتری در مورد اش سخن به میان آورد. ولی افسوس که تعبیر درستی را نمی توانیم در مورد اش تعریف کنیم. در ظاهر واگویه های عاشقی را می شنویم که مستاصل و از شدت عشق به حرف آمده ولی ظاهرا خالق این اثر عمق عشقی را مد نظرش بوده که همیشه هست و در بدترین حالت ممکن هم نمی تواند از آن بگذرد: «آن ایهامی که تو می گویی را در بیت آخر به اوج رسانده ایم و قطعا مخاطب را با یک علامت سوال و درگیر یک معادله عاشقانه رها می کنیم. او باید خودش از این دوگانگی برداشتی داشته باشد و آن برداشت برای من خیلی مهم است. همیشه که قرار نیست من با قاطعیت چیزی را به همه تاکید کنم. مخاطب باید بعضی وقت ها خودش وارد بازی با من شود. من این بازی را دوست دارم. این انتخاب ها را دوست دارم. همین که تو نمی توانی از بین نفرین و التماس یکی را انتخاب کنی نشان می دهد من به آن چیزی که می خواستم رسییده ام. ولی واقعا آیا همه مثل تو فکر می کنند؟ همه به این نتیجه رسیده اند؟ کاری با تو ندارم ولی خیلی ها هم از این قطعه برداشتی پر از خیانت و سیاهی دارند و اعتقاد دارند عجز و ناله های کسی را در حال شنیدن هستند که به اش خیانت شده ولی او نمی خواهد باور کند. همین چیزهاست که باعث می شود خودم نظری ندهم تا مبادا تصویر سازی های آدم ها را به هم بریزم. از احترامی که به مخاطبانم می گذارم خوشحالم و شب ها از ذوق خوابم نمی برد. همه تلاش من برای رضایت مخاطبان ام است. به هیچ طریقی نمی توانم عمق عشق و تشکر ام از آنها را برسانم. فقط اینکه دنیای من با آنهاست که معنی پیدا کرده. تشکرم از آنها تشکری ویژه و بزرگ است.»

  •  قطار روانی ام کرده...
همه چیز مرتب است و تا حدودی در مورد بسیاری از قطعات تا این لحظه با هم اتفاق نظر داریم. تا قطعه 7 پیش رفته ایم و هنوز بحث هایمان تلفات نداده! محسن انتقادها را گوش می کند و در برابرش نظراتش را می دهد. منطقی است و خیلی آرام در بسیاری اوقات فقط گوش میدهد و چیزی نمی گوید. ولی وقتی اعتقاد دارد که دیگر باید وارد بازی شود هیچ رقمه کوتاه بیا نیست و حرف هایش را محکم و قاطع می زند. قطعه 7 که تمام می شود برای اولین بار آن را دوباره از اول پخش می کند و سکوت می کند. کمی عصبی به نظر می آید و دیگر خبری از سرخوشی آن اوایل در او نیست: « نمی دانم چرا یک حس عجیب و غریبی نسبت به این کار پیدا کرده ام و این روزها به شدت درگیر آن شده ام. «قطار» روانی ام کرده و هر چقدر هم که جلو می رویم و بیشتر از زمان انتشار آلبوم می گذرد حس من در مورد آن چند برابر می شود.»

آرایه های ادبی بسیاری در متن این ترانه به کار رفته و قطعا مخاطب عادی خیلی سخت می تواند در مورد تعابیر نهفته در آن اظهار نظر کند. استعاره ها و ایهام های پشت سر هم جدای هنر شاعر کار، پیچیدگی های گسترده ای را نیز به میان آورده که در ساختار زیبایی شناسی اثر هم قابل تامل است و هم انتقاد زا. چند بار که از روی کاور به متن این قطعه دقیق شدم حس کردم زوایای جدیدی از آنرا کشف کرده ام ولی قطعا خود محسن بهتر و دقیق تر می توانست در مورد آن سخن بگوید : « خیلی سخت است. این قطعه به نظرم هنوز کشف نشده و هنوز باید زمان بگذرد. فقط ترسم از این است که تا آلبوم بعدی زمان کافی برای جا افتادن اش نباشد. می ترسم. رک به تو می گویم. با تو که تعارف ندارم. می ترسم مهجور بماند. نمی توانم حتی وارد اش شوم چون می دانم اگر بخواهم تشریح اش کنم دود از کله جنابعالی بلند می شود! درد دلی پر گلایه است که ارتباط عجیب حسی ای با آن دارم. درد دلی که در بخش هایی پر تشویش از زندگی ام را پرده برداری کرده و گذشته های مدفون را باز هم سراغم آورده. خیلی پیچیده است. خیلی...». یک بار دیگر با هم سراغش می رویم و از اول آنرا می شنویم. چشم های محسن بسته است و معلوم نیست کجاست... هر دو سکوت می کنیم....

  • برای یک نسل
به «پرچم سفید» که می رسیم به نظر حالش بهتر می شود. از آن استرس و تردید «قطار» بیرون آمده و من نمی توانم آن احساس و لحظه ها را با کلمه ها برسانم. لحظاتی عجیب و محو مثل لحظات اسلوموشن بعضی فیلم ها یا خواب ها. نمی دانم. ولی با شروع «پرچم سفید» قابل پیش بینی است که حاش خوب شود : « بعضی وقت ها در زندگی ات احساس دینی داری و دوست داری به هر قیمتی که شده آنرا ادا کنی. جنگ دین بزرگی بر گردن ما داشت. من تکه ای از روحم را هنوز در بین همه آن شلوغی ها جا گذاشته ام. تکه ای بزرگ از روحم . ولی با این قطعه احساس می کنم دینم را ادا کرده ام. سبک شده ام. همه تصویرهای یک نسل را توانسته ام یک جا جمع کنم. چشم هایم را که می بندم زیر یک پرچم سفید ایستاده ام و حس می کنم زمان چقدرزود می گذردو ما چقدر به آنهایی که رفتند بدهکاریم. »

  • پائیز که می شد...
به اصل ماجرا رسیده بودیم و چون می دانستم محسن دلبستگی خاصی به قطعه آخر آلبومش دارد سعی کردم کمتر وارد بحث شوم و اجازه بدهم خودش از همه اسرار این قطعه بگوید: « پائیز فصل من است. اعتقاد دارم که همه شاهکارهای عالم در این فصل زائیده شده اند. متن این ترانه بیشتر از هر کار دیگری به خود من تلکگر دارد. تصویری از یک عشق و بن بستی درگیرانه و مجهول. عبارتش شاید اینهایی که گفتم نباشد ولی سخت است باز هم از مفهوم این ترانه کلام به میان آوردن. دلبستگی ویژه ای به این کار دارم و قطعا جزو انتخاب های اصلی من برای این آلبوم است. »

  • تیتر بزن...
لحظه خداحافظی فرا رسیده و نتیجه این دوئل دو نفره بسیار لذیذ و لذتبخش از آب در آمده. ساعت حوالی 5 صبح است و دیگر همه چیز تمام شده و همه حرف ها و قرار ها برای این مطلب نهایی شده. خداحافظی می کنم و وقتی راننده آژانس با بی حوصلی رادیو را روشم می کند، تیتر این گزارش همه فکر و ذکر من است. اینکه تیتری باید انتخاب کنم که وسوسه خواندن کل این مطلب را برای هر خواننده و مخاطبی به حد اعلا برساند. در لابه لای تیترها در حال کلنجار رفتن ام که ویبره اس ام اس خواب از سرم می پراند. استاد هنوز بیدار است و نوشته :«تیتر بزن: «قطار قلب منه...». او نسبت به تیتر هم وسواس دارد و حساسیت اش تمام نشدنی است...

[ 1391/01/19 ] [ 05:04 ب.ظ ] [ شهاب صفایی ] [ نظرات ]

خبرگزاری فارس از شیراز خبرداد

توسط رئیس ستاد اجرایی هفته سلامت دانشگاه علوم پزشکی شیراز صورت گرفت
اعلام برنامه‌های هفته سلامت در شیراز

خبرگزاری فارس: رئیس ستاد اجرایی هفته سلامت دانشگاه علوم پزشکی شیراز برنامه‌های هفته سلامت که از امروز آغاز می‌شود را اعلام کرد.

خبرگزاری فارس: اعلام برنامه‌های هفته سلامت در شیراز

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، محسن مقدمی اظهار داشت: امسال بر اساس شعار سازمان جهانی بهداشت با عنوان سالمندی و سلامت با مضمون «زندگی سالم طول عمر بیشتر»، برنامه‌های این هفته برگزار می‌شود.

وی اضافه کرد: 18 فروردین ماه روز سالمندی ورزش و سلامت، 19 فروردین سالمندی و آموزش همگانی ، 20 فروردین سالمندی، حوادث و بلایا، 21 فروردین سالمندی و شهر دوستدار سلامت، 22 فروردین سالمندی، سلامت و همکاری‌های بین‌بخشی ، 23 فروردین سالمندی و مراقبت در برابر بیماری‌ها و 24 فروردین سالمندی و کرامت اجتماعی اعلام شده است.

مقدمی بیان کرد: در این راستا 18 فروردین ماه نخستین روز هفته سلامت با ایراد سخنرانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز و تمام رؤسای شبکه‌های بهداشت درمان در زمینه اهمیت سلامت سالمندان و معرفی برنامه‌های هفته سلامت پیش از خطبه‌های نماز جمعه و ارائه خدمات بهداشتی درمانی به صورت رایگان در محل برگزاری نماز جمعه آغاز می‌شود.

وی گفت: همچنین برنامه‌های این هفته با برپایی مراسم پیاده‌روی همگانی با همکاری سازمان تربیت بدنی در سراسر استان فارس، نواختن زنگ سلامت در تمام مدارس، برپایی چادر سلامت در پایگاه‌های بسیج و پارک‌های سلامت سالمند، عیادت از سالمندان بستری در بیمارستان‌ها، سراهای سالمندی با حضور مسؤلان استانی، توزیع بروشورهای آموزشی، تقدیر از حامیان و پیشکسوتان سلامت، برگزاری جشنواره غذای سالم، برگزاری کارگاه‌های آموزشی سمینار استانی سالمندی و سلامت، برگزاری مسابقات همگانی انشاء و نقاشی در مدارس ادامه می‌یابد.

مقدمی ادامه داد: با همکاری دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری و کارشناسان حوزه بهداشتی در تمام مراکز بهداشتی درمانی جلسات آموزشی علمی و کرامت سالمندی ویژه گروه‌های مخاطب تشکیل می‌شود.

 


[ 1391/01/19 ] [ 05:00 ب.ظ ] [ شهاب صفایی ] [ نظرات ]
تحریم ایران کارخانه پژو را تعطیل کرد
تحریم ایران کارخانه پژو را تعطیل کرد

به دلیل توقف ارسال قطعات خودرو به ایران از سوی شرکت فرانسوی پژو یکی از واحدهای تولیدی این شرکت در شمال فرانسه تعطیل و ۲۰۰ نفر بیکار شدند.

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل فارس گروه خودرو سازی پژو سیتروئن فرانسه، فعالیت یکی از واحدهای خود در شمال شرقی فرانسه را به دلیل توقف ارسال قطعات به ایران به حالت تعلیق در آورد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از فرانک دون، از مقامات ارشد این شرکت نوشت: «یک طرح آزمایشی برای از سر گیری فعالیت ها و انتقال قطعات در ماه سپتامبر در نظر گرفته شده است.»

این اظهار نظرها چند روز پس از آن صورت می گیرد که این شرکت خودرو سازی، به دلیل کاهش ارسال قطعات یدکی به ایران، ۲۰۰ کارگر خود را برای ماه آوریل به طور موقت در واحد وسول واقع در شمال شرقی فرانسه از کار بیکار کرده است.

شرکت پژو سیتروئن فرانسه، در ۲۰ فوریه، همکاری خود با شرکت های خودرو سازی ایرانی را پس از به اجرا گذاشته شدن تحریم های غرب علیه ایران متوقف نمود.

بر اساس این گزارش، این شرکت همچنین، صادرات خودرو به ایران که حدود ۱۳ درصد فروش جهانی محصولات این شرکت در سال گذشته میلادی بود را متوقف ساخته است.

ایران در سال ۲۰۱۱، دومین بازار بزرگ فروش محصولات شرکت پژو سیتروئن از نظر حجم صادرات به شمار می رفت.

اخیرا، یک مرکز آمریکایی، تحت عنوان اتحاد علیه ایران هسته ای، از کنگره آمریکا خواسته است تا تحقیقات جامعی را در خصوص مبادلات تجاری خودرو سازان فرانسوی با ایران انجام دهد.

در ۲۳ ژانویه، وزرای خارجه اتحادیه اروپایی با بسته تحریم های جدید علیه ایران شامل، تحریم واردات نفت از ایران، انسداد دارایی های بانک مرکزی ایران در کشورهای عضو اتحادیه، و تحریم فروش الماس، طلا و سایر فلزات گرانبها به تهران موافقت کردند.

خبرگزارى فارس (www.farsnews.com)

[ 1391/01/19 ] [ 08:51 ق.ظ ] [ شهاب صفایی ] [ نظرات ]
همه چیز درباره انرژی هسته ای
در بهبوهه جنگ جهانی دوم، زمانی که آتش جنگ بی خردی نازیسم و فاشیسم در حال به آتش کشانیدن جهان بود، آلبرت انشتین فیزیکدان مشهور یهودی که خود بدست هیتلر از آلمان اخراج شده بود، طی نامه ای به ترومن رئیس جمهور وقت ایالات متحده آمریکا تولید بمب اتمی را موجه و عملی شمرد.

در بهبوهه جنگ جهانی دوم، زمانی که آتش جنگ بی خردی نازیسم و فاشیسم در حال به آتش کشانیدن جهان بود، آلبرت انشتین فیزیکدان مشهور یهودی که خود بدست هیتلر از آلمان اخراج شده بود، طی نامه ای به ترومن رئیس جمهور وقت ایالات متحده آمریکا تولید بمب اتمی را موجه و عملی شمرد.

نیاز ایالات متحده و نیز توان اقتصادی آمریکا به همراه ریسک پذیری مسولان آن باعث شد تا بودجه کلانی به این امر اختصاص یابد ، خصوصا زمانی که آمریکا متوجه تحرکاتی از آلمان نازی جهت دستیابی به این بمب شد، بر سرعت خود افزود.

بالاخره سرانجام بعد از تحقیقات شبانه روزی و صرف میلیاردها دلار، آمریکا توانست اولین بمب اتمی جهان را تولید کند ، حال می بایست این بمب امتحان می شد، بمب اتمی آمریکا که از ساده ترین نوع آن بشمار می رفت بخوبی به آزمایشها پاسخ داد.

در کنفرانس سازمان ملل متحد ترومن ، استالین رهبر بزرگ شوروی را از وجود این بمب مطلع ساخت (هر چند استالین توسط مامورین مخفی خود سابقا خبر دار شده بود) ؛ آلمان نازی شکست خورده و تجزیه شده بود اما ژاپن همچنان بر طبل جنگ می کوفت و تسلیم را نمی پذیرفت، آمریکا ژاپن را رسما به استفاده از این بمب تهدید کرد ، استالین بخاطر عدم استفاده این بمب توسط آمریکا ، به ژاپن اعلان جنگ داد ، اما همچنان ارتش ژاپن شدیدا در حال دفاع بود، که سرانجام آمریکا دو شهر ژاپن را هدف قرار داد و باعث مرگ میلیونها انسان بی گناه و تسلیم ژاپن شد.

بهرحال دیگر همه چیز تمام شده بود و این قدرت عظیم آمریکا بر همگان آشکار شده بود ، استالین کبیر، رقیب و مخالف سرسخت ایالات متحده ، خود را در مقابل این قدرت عظیم دست خالی می دید ، لذا دستور مشهور استالین مبنی بر بسیج تمامی قوای اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی ، برای دست یابی به این سلاح صادر شد و این اولین رقابت اتمی در سطح بین المللی بود، خیلی زود کمونیستها توسط عناصر اطلاعاتی خود، اسرار ساخت بمب هسته ای را بدست آورده و در شوروی مونتاژ کردند، بلافاصله استالین دستور آزمایش بمب را صادر کرد و بمب اتمی اتحاد جماهیر شوروی با موفقیت و حتی بهتر از نمونه آمریکایی منفجر شد.

 

منبع:www.aftabir.com


[ 1391/01/19 ] [ 08:46 ق.ظ ] [ شهاب صفایی ] [ نظرات ]
همان طور که می دانید طی هفته گذشته ازز برخی دستاوردهای جدید و ارزشمند دانشمندان هسته‌ای کشور رونمایی شد.این دستاوردها صفحه سوخت با اورانیوم 20 درصد، افزایش تعداد ماشین های سانتریفوژ و طراحی، تولید و راه‌اندازی نسل جدید ماشین های سانتریفوژ و چند رادیو دارو می باشد.

مشخصات دستاوردهای جدید هسته ای

دستاوردهای جدید هسته ای ایران ، چه مشخصاتی دارد؟

در رآكتور تحقیقاتی تهران میله‌های هسته‌ای بارگذاری شد كه توسط متخصصان ایرانی ساخته شده و با جایگیری در قلب رآكتور تهران، نیاز ایران به كشورهای تولیدكننده اورانیوم 20 درصد غنی شده مرتفع می‌شود. میله‌های رآكتور تحقیقاتی تهران هم در داخل كشور تولید شده‌ است.سوخت هسته‌ای با غنای 20 درصد در مجتمع سوخت رآكتورهای هسته‌ای اصفهان تولید و پس از طراحی فنی و رعایت استانداردهای ایمنی برای بهره‌برداری به رآكتور تهران منتقل شده است.

این مجتمع سوخت كه از نوع كنترلی است جهت آزمون بلندمدت و بهره‌برداری در رآكتور تهران برای تولید رادیو داروها به طور همزمان مورد استفاده قرار خواهد گرفت. با راه‌اندازی خط تولید این مجتمع سوخت و بهره‌برداری در رآكتور تهران تمامی رادیوداروهای موردنیاز كشور در داخل تامین و از خروج ارز جلوگیری خواهد شد. به این ترتیب آخرین گام موثر در تكمیل فرآیند چرخه سوخت هسته‌ای، یعنی ساخت سوخت و بارگذاری مجتمع‌های سوخت در داخل قلب رآكتور توسط متخصصان هسته‌ای كشور برداشته شد.

مشخصات دستاوردهای جدید هسته ای
مشخصات دستاوردهای جدید هسته ای

 همچنین رادیوداروهای رونمایی شده ، به دست متخصصان ایرانی تولید شده ودر درمان و پیشگیری از بیماری‌های صعب‌العلاج كاربرد دارد.

ماشین‌های نسل جدید سانتریفیوژ دارای خاصیت جدا کنندگی (SWU) و خوراک 3 یعنی سه برابر سانتریفیوژهای نسل یک و دو است. همچنین راندمان (Performance) این سانتریفیوژها نیز به‌طور قابل ملاحظه‌ای نسبت به سانتریفیوژهای نسل اول و دوم بیشتر است و ضایعات بسیار کمتری از نسل‌های قبلی دارد. ایران از سه سال پیش با رساندن تعداد سانتریفیوژهای خود به عدد هفت هزار، رویکرد اصلی خود را بر افزایش بازده و کاهش ضایعات به‌جای افزایش تعداد ماشین‌ها متمرکز شد. همچنین  اولین زنجیره ماشین‌های سانتریفیوژ نسل جدید با روتور كامپوزیتی و واحد كاری جداسازی شش (swu ) مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

مشخصات دستاوردهای جدید هسته ای

در این جا لازم است به طور مختصر سانتریفیوژ را معرفی کنیم. سانتریفیوژ به هر دستگاهی گفته می‌شود كه با سرعت زیادی به دور خود چرخیده و در همین حال با استفاده از نیروی گریز از مركز ایجاد شده مواد درون خود را نیز به بیرون پرتاب می‌كند. بررسی این فرآیند در نوع خود كار ساده‌ای است. آزمایشی ساده می‌تواند بسیاری از علامت پرسش‌ها را از میان بردارد. سطل آبی را برداشته و درحالی كه تا نیمه پر از آب است با سرعت به دور خود چرخانده و پس از چند دور پرتاب كنید. به خوبی دیده می‌شود كه به واسطه نیروی گریز از مركز ایجاد شده، آب درون سطل از آن بیرون نمی‌ریزد. این پایه و اساس سیستم‌های سانتریفیوژ به حساب می‌آید.

طی هفته گذشته ازز برخی دستاوردهای جدید و ارزشمند دانشمندان هسته‌ای کشور رونمایی شد.این دستاوردها صفحه سوخت با اورانیوم 20 درصد، افزایش تعداد ماشین های سانتریفوژ و طراحی، تولید و راه‌اندازی نسل جدید ماشین های سانتریفوژ و چند رادیو دارو می باشد

در یك سانتریفیوژ واقعی نیز فرآیند مشابهی روی می‌دهد. به واسطه چرخش بسیار سریع محفظه‌ای به دور خود، هر آنچه در درون آن وجود دارد به سمت بیرون تحت فشار قرار می‌گیرد. این دستگاه می‌تواند در برگیرنده هر ماده‌ای باشد. از نمونه‌های خونی گرفته تا مواد شیمیایی مختلف. از این رو نمونه‌های آن بسیار متنوع است. به عنوان مثال ناسا دارای سانتریفیوژ عظیمی است كه از آن برای قرار دادن فضانوردان در معرض نیروهای شدید استفاده می‌شود. نیروی گریز از مركز تولید شده در این سانتریفیوژ می‌تواند شبیه‌سازی بسیار مناسبی از نیروی گرانشی باشد كه در زمان پرتاب فضاپیماها بر بدن فضانوردان وارد می‌شود.

 

سانتریفیوژ، لازمه اصلی غنی‌سازی اورانیوم

در فرآیند تولید سوخت هسته‌ای و استفاده از آن در نیروگاه‌ها كه با هدف تولید انرژی نظیر الكتریسیته صورت می‌گیرد، سانتریفیوژها نقش اساسی را در غنی‌سازی اورانیوم ایفا می‌كنند به طوری كه در صورت نبود آنها عملا مانع بزرگی بر سر راه غنی‌سازی اورانیوم به وجود می‌آید. پس از آن‌كه سنگ معدن اورانیوم از معادن استخراج شد، آسیاب شده و به شكل پودر درمیآید. براساس برآوردهای صورت گرفته شده از هر تن سنگ معدن اورانیوم بالغ بر 140‌‌كیلوگرم اورانیوم طبیعی حاصل می‌شود كه فقط می‌توان حدود یك كیلوگرم اورانیوم خالص 235 به دست آورد یعنی در مجموع یك كیلوگرم اورانیوم خالص از هر هزار كیلوگرم سنگ معدن اورانیوم. در ادامه اسید سولفوریك به مواد افزوده شده و پس از طی‌شدن چند مرحله دیگر اكسید اورانیوم با اسید سولفوریك تركیب می‌شود و در نهایت سولفات اورانیل حاصل می‌شود و در آخر با افزودن حلال‌های مخصوصی به سولفات اورانیل، ماده جامدی به نام كیك زرد به وجود می‌آید كه شامل 70 درصد اورانیوم بوده و دارای خواص پرتوزایی می‌باشد. برای غنی‌سازی اورانیوم، باید ابتدا كیك زرد را با اتم فلوئور تركیب كرده و به صورت گاز هگزا‌فلوراید اورانیوم درآورد. از اینجا به بعد است كه غنی‌سازی اورانیوم به واسطه استفاده از فناوری سانتریفیوژی كامل می‌شود. البته روش‌های مختلفی برای این منظور وجود دارد اما بررسی‌ها نشان داده‌اند كه استفاده از سانتریفیوژ بهترین و مؤثرترین روش برای غنی‌سازی اورانیوم به حساب می‌آید.

مشخصات دستاوردهای جدید هسته ای

غنی‌سازی اورانیوم با استفاده از فناوری سانتریفیوژ برای نخستین بار حدود 40 سال پیش به وسیله مهندس آلمانی به نام زیپه صورت گرفت. البته از آن زمان تا به اكنون این فناوری با تغییرات و پیشرفت‌های گوناگونی همراه بوده است. در كل 2 روش سانتریفیوژ و پخش گازی پایه صنعتی غنی‌سازی در كل جهان وجود دارد. روش سانتریفیوژ در مقیاس صنعتی ابتدا در هلند در دهه 60 میلادی مورد استفاده قرار گرفت، برای این منظور توسعه مواد با استقامت و خواص ویژه و ساخت یاطاقان‌های پیشرفته برای سانتریفیوژهایی با سرعت دورانی زیاد لازم می‌بود. در آلمان و انگلستان نیز این روش توسعه یافت و در سال 1970 سه كشور آلمان، هلند و انگلستان شركتURENCO را برای توسعه این فرآیند و عرضه سرویس غنی‌سازی به بازار بین‌المللی تشكیل دادند. این فرآیند در دهه 80 در كشورهای آمریكا، فرانسه، ژاپن، استرالیا و چند كشور دیگر نیز به كار گرفته شده است. البته باید یادآوری كرد كه استفاده از سانتریفیوژ برای جداسازی مواد با جرم‌های ویژه مختلف از صد سال پیش شروع شده است ولی در آن زمان بحث غنی‌سازی به هیچ‌وجه مطرح نبود، به طوری كه از سال 1919 میلادی این روش برای جداسازی ایزوتوپ گازها مورد استفاده قرار گرفت؛ تا این‌كه در جنگ جهانی دوم از دستگاه سانتریفیوژ برای غنی‌سازی اورانیوم استفاده شد.

مشخصات دستاوردهای جدید هسته ای

جدای از استفاده از این فرآیند در غنی‌سازی هسته‌ای، استفاده از آن برای دانشمندان علوم مختلف مزایای قابل توجهی داشته است. دانشمندان می‌توانند با استفاده از این تكنیك به جداسازی مایعات و تفكیك آنها به ذرات سازنده آنها بپردازند و جالب این است كه پس از توقف فرآیند سانتریفیوژ، ذرات جدا شده دیگر با یكدیگر تركیب نمی‌شوند. یكی دیگر از موارد استفاده سانتریفیوژ در امور پزشكی و تجزیه و تحلیل نمونه‌های خونی است.

سانتریفیوژها نقش اساسی را در غنی‌سازی اورانیوم ایفا می‌كنند به طوری كه در صورت نبود آنها عملا مانع بزرگی بر سر راه غنی‌سازی اورانیوم به وجود می‌آید

زمانی كه نمونه خونی در دستگاه سانتریفیوژ قرار می‌گیرد، دستگاه شروع به چرخش بسیار سریع كرده و در ادامه عناصر سازنده خون از یكدیگر جدا می‌شوند به طوری كه سلول‌های خونی در كف محفظه و سلول‌های پلاسما به بالای محفظه می‌روند. امروزه استفاده از این تكنیك در فعالیت‌های هسته‌ای به دلیل پیچیدگی‌ها و دشواری‌هایی كه دارد، فرآیندی سخت و پرهزینه به حساب می‌آید و از این تكنیك تنها برخی كشورهای جهان می‌توانند از آن استفاده كنند و معمولا فناوری آن به جهت مزایای قابل توجهی كه به همراه دارد در دسترس سایر كشورها قرار نمی‌گیرد. با این حال در چند سال اخیر بحث استفاده از سانتریفیوژها در غنی‌سازی اورانیوم در داخل كشور به شدت دنبال شده و نتیجه تحقیقات به عمل آمده در این زمینه خودكفایی كشور را به دنبال داشته است.

منبع:www.tebyan.net


[ 1391/01/19 ] [ 08:44 ق.ظ ] [ شهاب صفایی ] [ نظرات ]
«اصغر فرهادی» در رتبه ی چهارم ۱۰۰ شخصیت برتر نشریه ی تایم
«اصغر فرهادی» در رتبه ی چهارم ۱۰۰ شخصیت برتر نشریه ی تایم
نظرسنجی نشریه ی تایم برای انتخاب ۱۰۰ شخصیت برتر سال ۲۰۱۲ در حالی امروز (۶ آوریل) پایان خواهد یافت كه اصغر فرهادی، كارگردان برنده ی جایزه ی اسكار در رتبه ی چهارم این فهرست قرار دارد.

نظرسنجی نشریه ی تایم برای انتخاب ۱۰۰ شخصیت برتر سال ۲۰۱۲ در حالی امروز (۶ آوریل) پایان خواهد یافت كه اصغر فرهادی، كارگردان برنده ی جایزه ی اسكار در رتبه ی چهارم این فهرست قرار دارد.

نشریه ی آمریكایی «تایم» همچون سال های گذشته اقدام به نظرسنجی از كاربران اینترنتی برای انتخاب ۱۰۰ شخصیت برتر سال كرده است كه فرصت حضور در این نظرسنجی امروز (جمعه) پایان می یابد.

فهرست شخصیت های منتخب و همچنین چهره ی برگزیده سال روز ۱۷ آوریل (۲۹ فروردین) از سوی وب سایت «تایم» معرفی خواهد شد.

در حال حاضر اصغر فرهادی با كسب ۱۱۹ هزار و ۸۵۵ رای در رتبه ی چهارم ۱۰۰ شخصیت منتخب نشریه ی تایم قرار گرفته است. بیش از ۸۵ درصد از كاربرانی كه به اصغر فرهادی رای داده اند، وی را شایسته ی حضور در میان چهره های برتر دانسته اند.

اصغر فرهادی با آخرین فیلم خود «جدایی نادر از سیمین» موفق به كسب جایزه ی اسكار و جایزه ی گلدن گلوب بهترین فیلم خارجی شد. این كارگردان ایرانی در حالی رتبه ی چهارم نشریه ی تایم را در اختیار گرفته است كه چهره های نامدار عرصه ی سیاست، ورزش و هنر پایین تر از وی دیده می شوند.

نام های آشنایی چون لیونل مسی، ولادیمیر پوتین، بشار اسد، رجب طیب اردوغان، جرج كلونی، مارك زوكربرگ، دانیل كریگ، مریل استریپ، آلك بالدوین، مایكل فلپس، براد پیت، اپرا وینفری، دنی بویل و، مارتین اسكورسیزی از دیگر شخصیت هایی هستند كه در فهرست چهره های منتخب نشریه تایم دیده می شوند.

اصغر فرهادی درحالی در نظرسنجی نشریه ی تایم در رتبه های ابتدایی قرار گرفته است كه طرح فیلم نامه ی بعدی او که اوایل مهر ماه در پاریس فیلمبرداری خواهد شد، از بین ۲۰۰ طرح ارائه شده رتبه ی نخست را دریافت کرد.

کمیسر امور آموزش فرهنگ و جوانان اتحادیه ی اروپا اخیرا اعلام کرده است که قرار است، اولین جایزه ی رسانه ای این اتحادیه به اصغر فرهادی اهدا شود. این جایزه روز ۲۰ ماه می (۳۱ اردیبهشت) در جشنواره ی کن به این فیلم ساز ایرانی تعلق خواهد گرفت.

جایزه رسانه ای اتحادیه اروپا توسط داوران مستقل و اعضای کمیسیون آموزش، فرهنگ، زبان و جوانان اتحادیه ی اروپا به پروژه هایی اهدا می شود که سهمی متعهدانه در توسعه ی چند فرهنگی ایفا می کنند. این جایزه به خاطر پروژه ی مشترک فرهادی و «الکساندر موله گی» از کمپانی «ممنتو» به این دو اعطا می شود.

«اندرولا واسیلیو»، کمیسر امور آموزش و پرورش، جوانان و فرهنگ و چند زبانی اتحادیه ی اروپا با اعلام اینکه از اهدای این جایزه به اصغر فرهادی مفتخر است، گفت: «فیلم جدید فرهادی به هویت فرهنگ پر مایه و باز اروپایی در زندگی روزمره می پردازد و اصغر فرهادی پس از موفقیت جهانی «جدایی» به سوژه ای متعهدانه درباره ی جهان شمولی برابری روی آورده است.»

اصغر فرهادی هم در پی اعلام اهدای این جایزه گفت: «در جهانی که سیاستمداران در صدد تبدیل رنگین کمان زیبای تنوع فرهنگی در دنیای امروز به دایره ای از اختلاف و درگیری فرهنگی هستند، دریافت این جایزه بسیار دلگرم کننده است.»

فرهادی همچنین از انتخاب جایزه ی رسانه ای اتحادیه ی اروپا قدردانی کرد و این جایزه را نوید چشم اندازی شفاف از مبادله و احترام متقابل دانست. بودجه ی جایزه ی رسانه ای اتحادیه ی اروپا معادل ۹۰۰ میلیون یوروست که به ابتکارها و پروژه های سمعی و بصری مربوط به مسایل فرهنگی و مناسبات انسانی می پردازد.

منبع:www.shahrekhabar.com
[ 1391/01/19 ] [ 08:37 ق.ظ ] [ شهاب صفایی ] [ نظرات ]
شبكه فیلم و سریال عربی(آی فیلم) بهترین كارگردان كمدی ایران را از نظر مخاطبان این شبكه به نظر سنجی گذاشته است.
مشرق، طبق این نظرسنجی كه از هشتم فروردین ماه امسال آغاز شده است تاكنون مهران مدیری با 45 درصد از آرای مخاطبان به عنوان بهترین كارگردان سریال‌های كمدی انتخاب شده است.

رضا عطاران نیز با 34 درصد آرا بعد از مهران مدیری عنوان بهترین كارگردان طنز ایران را به دست آورده است.

همچنین سیروس مقدم‌ و مهران غفوریان سایر گزینه‌های نظرسنجی آی‌فیلم هستند كه كارگردان سریال «پایتخت» و «چك برگشتی» با 11 درصد آرا از مهران غفوریان با هشت درصد پیش افتاده است.

نظرسنجی عادی برای تعیین بهترین كارگردان كمدی ایران همچنان ادامه دارد و مخاطبان ایرانی و عربی این سریال می‌توانند برای انتخاب بهترین گزینه خود به سایت این شبكه مراجعه كنند.
 

[ 1391/01/19 ] [ 08:35 ق.ظ ] [ شهاب صفایی ] [ نظرات ]

خبرگزاری فارس اعلام کرد.....

وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد
انتقال مدارس دونوبته فارس به نوبت صبح

خبرگزاری فارس: وزیر آموزش و پرورش بر انتقال کامل مدارس دو نوبته استان فارس به نوبت صبح در سال تحصیلی آینده تأکید کرد.

خبرگزاری فارس: انتقال مدارس دونوبته فارس به نوبت صبح

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز به نقل از روابط عمومی آموزش و پرورش فارس، حمیدرضا حاجی بابایی در نشست هم‌اندیشی با شوراهای معاونان و برنامه‌ریزی آموزش و پرورش فارس که در اردوگاه شهید باهنر تهران برگزار شد، با تشکر از تلاش‌های اداره کل آموزش و پرورش استان فارس به منظور میزبانی شایسته از مسافران نوروزی در سال 91 اظهار کرد: آمار اسکان نوروزی فرهنگیان نشان دهنده آسوده‌خاطری آنان به خاطر تلاش‌های مسؤلان آموزش و پرورش در سال گذشته بوده که منجر به افزایش آمار سفرهای نوروزی فرهنگیان شده است.

وی با بیان اینکه تولید ملی کشور، ریشه در آموزش و پرورش دارد، تصریح کرد: آموزش و پرورش مولد سرمایه انسانی در کشور است و باید در این راستا به صورت جدی برنامه‌ریزی کنیم.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه در این نشست‌ها قصد داریم به منظور اجرای هرچه بهتر طرح‌های تحولی در سال 91، به یک تفاهم دوجانبه با استان‌ها برسیم، افزود: نیروی انسانی مهم‌ترین عنصر آموزش و پرورش به شمار می‌آید، به همین دلیل ساماندهی نیروی انسانی از جمله طرح‌های اساسی آموزش و پرورش است.

در این نشست مباحثی از قبیل، ساماندهی نیروی انسانی، وضعیت فضاهای آموزشی، تعداد دانش‌آموزان در مدارس دولتی، تعداد مدارس دونوبته و راهکارهای انتقال آنها به نوبت صبح و غیره مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

حاجی بابایی در این نشست، بر انتقال کامل مدارس دو نوبته استان فارس به نوبت صبح در سال تحصیلی آینده تأکید کرد.


[ 1391/01/19 ] [ 08:33 ق.ظ ] [ شهاب صفایی ] [ نظرات ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

تعداد کل صفحات : 3 :: 1 2 3

درباره وبلاگ

آدرس وبلاگ های همكار:
http://analia2012.blogfa.com
http://www.roomfa.ir/login.php


نویسندگان
لینک دوستان
پیوندهای روزانه
نظر سنجی
كدامیك را بیشتر می پسندید


موضوعات وب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

سیب تم

سیب تم


دریافت كد ساعت

سیب تم

سیب تم

قالب وبلاگ

سیب تم

سیب تم


Top Blog
وبلاگ برتر در تاپ بلاگر


سوسا وب تولز - ابزار رایگان وبلاگ
Susa Web Tools
Susa Web Tools
Susa Web Tools
Susa Web Tools
سوسا وب تولز - ابزار رایگان وبلاگ
SusaWebTools